Τον Άγιο Απόστολο Ανδρέα τον Πρωτόκλητο τίμησε και εόρτασε η Ιερά Μητρόπολη Καστορίας.
Στην πόλη της Καστοριάς τιμώνται δύο βυζαντινά Παρεκκλήσια στο όνομα του Αγίου Αποστόλου Ανδρέου και η ευλάβεια των Καστοριανών για τον “Αγι’αντρά”, όπως χαρακτηριστικά τον αποκαλούν, είναι μεγάλη.
Άλλωστε, κατά τους Πατέρες της Αγίας μας Εκκλησίας, ο Άγιος Απόστολος Ανδρέας πέρασε και από τη Μακεδονία. Καθόλου παράδοξο να πέρασε και από το τότε γνωστό εμπορικό κέντρο το «Κέλετρον», σημερινή Καστοριά, ο Πρωτόκλητος Απόστολος, εξ’ου και η ευλάβειά τους, όπως και η παρουσία δύο βυζαντινών Εκκλησιών.
Το απόγευμα της παραμονής ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καστορίας κ. Σεραφείμ, χοροστάτησε στον Ιερό Ναό του Αγίου Ανδρέου Ντολτσό, από εκεί που πέρασε και κήρυξε ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός, με την παρουσία πλήθους πιστών Καστοριανών, ενώ ανήμερα της εορτής, ο Σεβασμιώτατος λειτούργησε στον Ιερό Ναό του Αγίου Ανδρέου του Ρουσούλη.
![Agios_Andreas001.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas001.jpg)
![Agios_Andreas002.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas002.jpg)
![Agios_Andreas003.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas003.jpg)
![Agios_Andreas004.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas004.jpg)
![Agios_Andreas005.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas005.jpg)
![Agios_Andreas006.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas006.jpg)
![Agios_Andreas007.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas007.jpg)
![Agios_Andreas008.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas008.jpg)
![Agios_Andreas009.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas009.jpg)
![Agios_Andreas010.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas010.jpg)
![Agios_Andreas011.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas011.jpg)
![Agios_Andreas012.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas012.jpg)
![Agios_Andreas013.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas013.jpg)
![Agios_Andreas014.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas014.jpg)
![Agios_Andreas015.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas015.jpg)
![Agios_Andreas016.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas016.jpg)
![Agios_Andreas017.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas017.jpg)
![Agios_Andreas018.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas018.jpg)
![Agios_Andreas019.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas019.jpg)
![Agios_Andreas020.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas020.jpg)
![Agios_Andreas021.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas021.jpg)
![Agios_Andreas022.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas022.jpg)
![Agios_Andreas023.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas023.jpg)
![Agios_Andreas024.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas024.jpg)
![Agios_Andreas025.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas025.jpg)
![Agios_Andreas026.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas026.jpg)
![Agios_Andreas027.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas027.jpg)
![Agios_Andreas028.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas028.jpg)
![Agios_Andreas029.jpg](http://www.imkastorias.gr/media/k2/galleries/2751/Agios_Andreas029.jpg)