ΑθλητικάΚαστοριά

Καρδιοχτύπησε αλλά νίκησε στο δευτερόλεπτο η Καστοριά 67-66 την Καρδίτσα (αποτελέσματα – βαθμολογία)

Σε θρίλερ για γερά νεύρα εξελίχθηκε το σημερινό παιχνίδι στο Κλειστό Δημήτρης Διαμαντίδης

Η Καστοριά επέστρεψε στις νίκες, κάμπτοντας την αντίσταση της Καρδίτσας με 67-66 στην εκπνοή. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν 20-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, διαφορά την οποία διατήρησαν με άνεση ως το τέλος του ημιχρόνου (37-31, 20′).  Στην επανάληψη, όμως, και μάλιστα στα δύο πρώτα λεπτά της, η Καρδίτσα έτρεξε σερί 9-3 ισοφαρίζοντας σε 40-40, ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκε με 41-47 (25′), με την Καστοριά να μειώνει στο καλάθι στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου (49-51, 30′). Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 64-66 στα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως αυτοί που χαμογέλασαν τελικά ήταν οι γηπεδούχοι, χάρη σε γκολ-φάουλ στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 40-37, 49-51, 67-66

Καστοριά (Γ. Σούλιος): Κυριακόπουλος 5, Μπρόζος 11 (1), Γεωργιάδης, Απιδόπουλος, Ελευθεριάδης 4 (1), Ναούμης 2, Κακλαμάνος 23 (4), Τερσενίδης, Καραμαλέγκος 3 (1), Χαρισμίδης 6, Μπένας 5 (1), Λυμπάρης 8.

ΑΣ Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ (Λ. Καλογήρου): Τζόρτζεβιτς 7, Λεπενιώτης, Τεπετίδης, Νάκης, Μαυρογιάννης 2, Παππάς, Αμπάρας 17 (3), Καμαριώτης 5 (1), Παπαδόπουλος 2, Τριχόπουλος 11 (3), Θέος 22 (3), Κουρέπης.