Παλικαρίσια νίκη της Καστοριάς 61-66 μέσα στου Παπάγου (αποτελέσματα)

11ης αγωνιστική της Α2 σήμερα και ο ΑΣ Καστοριάς πέρασε νικηφόρα από του Παπάγου με 61-66

Την επαφή της με τη ζώνη των playoffs διατήρησε η Καστοριά, που πέρασε αλώβητη (61-66) από την έδρα του Παπάγου. Μόλις στο 2ο λεπτό, η Καστοριά προηγήθηκε 2-8, με τον Παπάγου να ισορροπεί την κατάσταση στη λήξη της α’ περιόδου (15-18, 10′). Στις αρχές της δεύτερης, οι φιλοξενούμενοι με 7-0 σερί ξέφυγαν με +10 (15-25, 14′), διατηρώντας μια μικρή διαφορά ασφαλείας ως και το τέλος του ημιχρόνου (24-30, 20′). Στην επάληψη, όμως, οι γηπεδούχοι έτρεξαν 10-0 σερί, με αποτέλεσμα να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 34-30 (24′), βάζοντας “φωτιά” στο παιχνίδι, το οποίο έγινε ντέρμπι (42-42, 30′). Τέσσερα περίπου λεπτά, όμως πριν το τέλος, η Καστοριά ξέφυγε με +6 (52-58), παίρνοντας σαφές προβάδισμα νίκης. Με τρίποντο 1:39” πριν το φινάλε, ο Παπάγου μείωσε σε 58-61, όμως η απάντηση ήταν άμεση από πλευράς φιλοξενουμένων (58-64), κάτι που έδωσε τέλος στις προσπάθειες των γηπεδούχων να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση.

ΠΑΠΑΓΟΥ – ΚΑΣΤΟΡΙΑ 61-66
Δεκάλεπτα : 15-18, 24-30, 42-42, 61-66
Διαιτητές : Μαλαμάς-Τσούνας-Νάστος
Παπάγου (Κατσούνης) : Μελισσαράτος 15 (1), Γκάτζο 3 (1), Αποστολίδης 3 (1), Δέδες 5 (1), Παπαπέτρου, Φακοπουλίδης 20 (1), Φιλιππάκος 11, Κιαπέκος, Σαλέχ 4. Μουρίκης.
Καστοριά (Σούλιος) : Κυριακόπουλος, Μπρόζος 17 (4.), Απιδόπουλος 2, Ελευθεριάδης 15 (1), Ναούμης 6, Κακλαμάνος 11 (3/7 τριπ.), Καραμαλέγκος 3 (1), Χαριστίδης 3 (1), Μπένας 3 (1), Λυμπάρης 6.