ΑθλητικάΚαστοριάτελευταίες ειδήσεις

Σαββατοκύριακο όνειρο για τα κορίτσια του βόλεϊ (φωτογραφίες-βίντεο )

Τρείς αγώνες είχαμε το Σαββατοκύριακο στην Καστοριά και οι τρεις είχαν νικηφόρο αποτέλεσμα για την Ακαδημία Πετοσφαίρισης Καστοριάς .  Αναλυτικά :

Τον χορό των νικών άνοιξαν οι Κορασίδες με αντίπαλο τον Οδυσσέα Κοζάνης . Μια καινούρια ομάδα η οποία τώρα κάνει τα πρώτα βήματα της στον χώρο της αγωνιστικής Πετοσφαίρισης.
 Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον προπονητή κ. Ευάγγελο Φωτόπουλο να ξεκουράσει τον βασικό κορμό της ομάδας να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αθλήτριες και να δοκιμάσει καινούρια σχήματα τα οποία θα στελεχώσουν του χρόνου την κατηγορία των Κορασίδων.
Φωτογραφίες – Βίντεο: ΦΟΥΙΤ

ΑΠ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – ΑΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΚΟΖΑΝΗΣ   3 – 0

Την Κυριακή την σκυτάλη παρέλαβαν και συνέχισαν τις νίκες οι ‘μικρές’ ,  στην κατηγορία των Παγκορασίδων , χωρίς να πιάσουν μεγάλη απόδοση επιβλήθηκαν άνετα με 3 – 0 επί του Αρίωνα Πτολεμαΐδας .  Και εδώ έγιναν αρκετές αλλαγές στον αρχικό κορμό της ομάδας προσπαθώντας να δοθεί χρόνος συμμετοχής σε όσων το δυνατό περισσότερες αθλήτριες , με αποτέλεσμα να διακόπτετε ο ρυθμός του αγώνα .

ΑΠ ΚΑΣΤΟΡΙΆΣ – ΦΣ ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ  3 – 0

Όσοι παρέμειναν μετά τον αγώνα των Παγκορασίδων και όσοι προσήλθαν για τον αγώνα των Γυναικών ανταμείφτηκαν με έναν αγώνα που τα είχε όλα , δυνατές μονομαχίες πάνω στο φιλέ , ανατροπές στο σκορ εκατέρωθεν και πολλά ράλι .  Η πρωτοπόρος του Πρωταθλήματος Ποσειδών Βέροιας έδειξε να αιφνιδιάζεται από το πολύ καλό ξεκίνημα της Καστοριάς χάνοντας το πρώτο σετ με
26 – 24 .
Με όπλο την επίθεση της Ο Ποσειδών Βέροιας ανάκαμψε παίρνοντας το δεύτερο και το τρίτο σετ παίρνοντας κεφάλι στο σκορ . Στο τέταρτο σετ η ΑΠ Καστοριάς ανεβάζοντας απόδοση και στην επίθεση αλλά και στο μπλοκ έφτασε να προηγείται με 19 – 13 . Ένα black out της ομάδας όμως έφερε τα πάνω κάτω φέρνοντας το παιχνίδι ισόπαλο στο 20 – 20 . Πιο ψύχραιμες στις επιθέσεις τους οι Καστοριανές  πήραν το σετ με 26 – 24. Το τάι – μπρέικ τελείωσε με 15 – 5 υπέρ τις ΑΠ Καστοριάς .