ΑθλητικάΚαστοριάφωτορεπορτάζ

Οι Κορασίδες της Καστοριάς στα προημιτελικά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος (αγωνιστικός απολογισμός – φωτογραφίες – βίντεο)

Αγωνιστικός απολογισμός  από τη συμμετοχή των κοριτσιών μας σε μια διοργάνωση με τις 16 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας. Τρεις μέρες , τρεις αγώνες :

ΑΣ Ελπίς Αμπελοκήπων – ΑΠ Καστοριάς 3 – 0

( 25-10, 25-13, 25-14 )

Μηδενικό περιθώριο αντίδρασης  μας άφησε η Ελπίς. Παίζοντας ένα γρήγορο και αποτελεσματικό βόλεϊ δικαιολόγησε γιατί την υπολογίζουν σαν μια από τις διεκδικήτριες του φετινού τίτλου. Χρήσιμο ‘μάθημα’ για τα επίπεδα που πρέπει να πιάσει μια ομάδα για να θεωρείται ανταγωνιστική σε Πανελλήνιο επίπεδο .

Α.Π. Καστοριάς – Γαία Δράμας 1-3

(25-14, 24-26, 22-25, 10-25)

Χωρίς να πιάσουμε καλή απόδοση όλα έδειχναν ότι οδεύαμε για την πρώτη νίκη μας. Το 25-14 αντικατοπτρίζει τη διαφορά απόδοσης των δύο ομάδων στο πρώτο σετ. Στο δεύτερο σετ δυνατό ξεκίνημα πάλι με 7 – 3 , εδώ αντέδρασε η Δράμα και μας ισοφάρισε στο 9 – 9 . Ξαναπήραμε προβάδισμα με 17 – 13 χωρίς να μπορέσουμε να τη συντηρήσουμε η ισοφάριση ξαναήρθε στο 18-18 . Η ψυχολογία πλέον αρχίζει να επηρεάζει την ομάδα μας και δίνει προβάδισμα για πρώτη φορά στη Δράμα με 19-21 . Τα λάθη και από τις δύο ομάδες είναι πλέον πολλά και πηγαίνουνε μαζί μέχρι το 24-24 . Η Δράμα με δύο επιθέσεις έκανε το 24-26 και το 1 – 1 .
Το τρίτο και πολύ καθοριστικό σετ είχε πιο δυνατές φάσεις και πιό δύσκολα σέρβις και από τις δύο ομάδες . Με όπλο την άμυνα, τα σέρβις και 2 κρίσιμα block in δημιουργήσαμε μια διαφορά 6 πόντων 22-16 .Εκεί όλα ξαφνικά άλλαξαν , με 5 άσους δύο επιθέσεις και ένα λάθος έγινε το 22 – 25 .Ένα 9 – 0 το οποίο η ομάδα δεν μπόρεσε να το διαχειριστεί με αποτέλεσμα να μεταφέρει το άγχος στο τελευταίο σετ και  να το χάσουμε με κατεβασμένα τα χέρια 10 – 25 .

ΕΑ Λαρίσης – Ακ. Π. Καστοριάς 3 – 2

(26-24, 25-16, 13-25, 17-25, 15-08)

Την τελευταία μέρα γνωρίζοντας ότι πλέον όλα έχουν κριθεί , νίκη με 3-0 ή 3-1 επί της Λάρισάς ήταν πολύ μεγάλη υπέρβαση βάση δυναμικότητας των 2 ομάδων . Μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο χωρίς άγχος και με σκοπό να ευχαριστηθούν το τελευταίο τους παιχνίδι .Η Λάρισα χρειαζόταν 2 σετ για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης και με το μυαλό της ήδη στον αγώνα της Κυριακής δεν περίμενε τέτοιο παιχνίδι από την ομάδα μας με αποτέλεσμα το πρώτο σετ να τελειώσει 26-24 .Στο δεύτερο σετ η Λάρισα πιο συγκεντρωμένη πήρε πιο εύκολα το σετ με 25 – 16 .Έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση η Λάρισα στο 3ο σετ χαλάρωσε , κάτι που τα κορίτσια μας το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο κερδίζοντας το σετ με 13-25 . Χωρίς να κόψουν ρυθμό με αποτελεσματικές επιθέσεις , δύσκολο σέρβις και καλή κάλυψη κερδίζουμε και το 4ο σετ και στέλνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ . Βλέποντας ότι μπορεί να χάσει των αγώνα η αντίπαλη ομάδα αντέδρασε και με όπλο τον πρώτο χρόνο ,που δεν μπορούσαμε να αντιμετωπίσουμε , έκανε το 3-2 με 15 – 8.

• Γλυκόπικρη η τελική αίσθηση, μιας και τη νίκη στον έναν αγώνα τη  δικαιούταν η ομάδα , παρακαταθήκη δε για την επόμενη φορά η εμπειρία που αποκομίσθηκε.