Πρώτη φορά: Ταινία Καστοριανού υποψήφια στα Ευρωπαϊκά Βραβεία Κινηματογράφου 2018 (μεγάλο αφιέρωμα)

49 ταινίες επέλεξε η Ευρωπαϊκή Ακαδημία Κινηματογράφου για τα φετινά βραβεία της. Από αυτές μία μόνο είναι ελληνική, ο ΟΙΚΤΟΣ του Μπάμπη Μακρίδη

Συντελεστές
Πρωταγωνιστούν: Γιάννης Δρακόπουλος, Εύη Σαουλίδου, Μάκης Παπαδημητρίου, Νότα Τσερνιάφσκι, Τζωρτζίνα Χρυσκιώτη, Νίκος Καραθάνος, Παναγιώτης Τασούλης, Ευδοξία Ανδρουλιδάκη, Κώστας Ξυκομηνός, Κώστας Κωτούλας, ΜαρίσσαΤριανταφυλλίδου, Βίκτωρ Αρδίττης.
Σκηνοθεσία: Μπάμπης Μακρίδης
Σενάριο: Ευθύμης Φιλίππου, Μπάμπης Μακρίδης
Διεύθυνση Φωτογραφίας: Κωνσταντίνος Κουκουλιός
Σκηνογράφος: Άννα Γεωργιάδου
Ενδυματολόγος: Δημήτρης Παπαθωμάς
Ήχος: Στέφανος Ευθυμίου-Λέανδρος Ντούνης-Kacper Habisiak-Marcin Kasińśki
Μοντάζ: Γιάννης Χαλκιαδάκης
Μουσική: Mikolaj Trzaska

Η Faliro House παρουσιάζει μια Παραγωγή των: Neda Film, Madants, Beben Films. Συμπαραγωγή: Ιδρύμα Ωνάση,  Eurimages, ΕΡΤ, Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου, Polish Film Institute, ORKA, Foss Productions. Παραγωγοί: Αμάντα Λιβανού, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Klaudia Śmieja Beata Rzeźniczek  World Sales: New Europe Film Sales

Μπάμπης Μακρίδης:

Ο Μπάμπης Μακρίδης γεννήθηκε το 1970 στην Καστοριά. Ο Οίκτος είναι η δεύτερη μεγάλου μήκους ταινία του. Το 2012, η πρώτη του μεγάλου μήκους, L, συμμετείχε στο διαγωνιστικό τμήμα του Sundance και του Rotterdam, και παρουσιάστηκε σε πολλά άλλα διεθνή φεστιβάλ. Κέρδισε το Α’ Βραβείο (Grand Prix) στο Molodist Film Festival στο Κίεβο της Ουκρανίας. Έχει σκηνοθετήσει επίσης μια σειρά από διαφημιστικά και μουσικά βίντεο.

Τα Βραβεία Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου

Τα Βραβεία Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου (European Film Awards) είναι τα σημαντικότερα κινηματογραφικά βραβεία σε πανευρωπαϊκό επίπεδο.

Παρομοίως με τα Όσκαρ για τα βραβεία αποφασίζει μια ακαδημία, η Ευρωπαϊκή Ακαδημία Κινηματογράφου, γι’ αυτό και πολύ συχνά αποκαλούνται “Ευρωπαϊκά Όσκαρ“. Οι βραβεύσεις περιορίζονται στο Ευρωπαϊκό σινεμά, με ταινίες, σκηνοθέτες και ηθοποιούς από τη γηραιά ήπειρο.

Αν και εξαιρετικά δημοφιλή τα πρώτα χρόνια μετά τη θέσπιση τους το 1988 στα μέσα της δεκαετίας του ’90 γνώρισαν μια κάμψη στο ενδιαφέρον του κόσμου για να επανέλθουν και πάλι στο προσκήνιο στις αρχές τις νέας χιλιετίας. Η αρχική τους ονομασία ήταν Βραβεία Felix αλλά σύντομα αλλάχτηκε σε European Film Awards.

Οι πόλεις που φιλοξενούν τη διοργάνωση εναλλάσσονται. Φιλοξενούνται κάθε δύο χρόνια στο Βερολίνο ενώ ενδιάμεσα φιλοξενούνται από κάποια άλλη ευρωπαϊκή πόλη. Βραβεία δίνονται σε πάνω από δέκα κατηγορίες με πιο σημαντικό αυτό της Ταινίας της Χρονιάς.

Ταινία της Χρονιάς

  • 1988Flag of Poland.svg Krótki Film o Zabijaniu (Δεκάλογος 5) του Κριστόφ Κισλόφσκι
  • 1989Flag of Greece.svg Τοπίο στην ομίχλη του Θεόδωρου Αγγελόπουλου
  • 1990Flag of Italy.svg Porte Aperte του Τζιάνι Αμέλιο
  • 1991Flag of the United Kingdom (3-5).svg Ριφ-Ραφ του Κεν Λόουτς
  • 1992Flag of Italy.svg Il Ladro di Bambini (Ο Κλέφτης των Παιδιών) του Τζιάνι Αμέλιο
  • 1993Flag of Russia.svg Urga του Νικήτα Μιχαλκόφ
  • 1994Flag of Italy.svg Lamerica του Τζιάνι Αμέλιο
  • 1995Flag of the United Kingdom (3-5).svg Γη και ελευθερία του Κεν Λόουτς
  • 1996Flag of Denmark.svg Breaking the Waves (Δαμάζοντας τα Κύματα) του Λαρς Φον Τρίερ
  • 1997Flag of the United Kingdom (3-5).svg The Full Monty (Άνδρες με τα όλα τους) του Πίτερ Κατανέο
  • 1998Flag of Italy.svg La vita è bella (Η Ζωή είναι ωραία) του Ρομπέρτο Μπενίνι
  • 1999Flag of Spain.svg Todo sobre mi madre (Όλα για τη Mητέρα μου) του Πέδρο Αλμοδόβαρ
  • 2000Flag of Denmark.svg Dancer in the Dark (Χορεύοντας στο Σκοτάδι) του Λαρς Φον Τρίερ
  • 2001Flag of France.svg Le fabuleux destin d’Amélie Poulain (Αμελί) του Ζαν Πιέρ Ζενέ
  • 2002Flag of Spain.svg Hable con ella (Μίλα της) του Πέδρο Αλμοδόβαρ
  • 2003Flag of Germany.svg Good Bye Lenin! του Βόλφγκανγκ Μπέκερ
  • 2004Flag of Germany.svg Gegen die Wand (Μαζί ποτέ) του Φατίχ Ακίν
  • 2005Flag of France.svg Caché (Κρυμμένος) του Μίχαελ Χάνεκε
  • 2006Flag of Germany.svg Das Leben der Anderen (Οι ζωές των άλλων) του Φλόριαν Χένκελ Φον Ντόνερσμαρκ
  • 2007Flag of Romania.svg 4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile (4 μήνες, 3 βδομάδες και 2 μέρες) του Κριστιάν Μουντζίου
  • 2008 Flag of Italy.svg Γόμορρα (Gomorrah) του Ματέο Γκαρρόνε.
  • 2009 Flag of Austria.svg Η Λευκή Κορδέλα (The White Ribbon) του Μίχαελ Χάνεκε.
  • 2010Flag of Poland.svg The Ghost Writer του Ρομάν Πολάνσκι.
  • 2011Flag of Denmark.svg Melancholia του Λαρς φον Τρίερ.
  • 2012Flag of Austria.svg Αγάπη του Μίχαελ Χάνεκε.
  • 2013Flag of Italy.svg Η Τέλεια Ομορφιά (La grande bellezza) του Πάολο Σορεντίνο.
  • 2014Flag of Poland.svg Ida του Πάβελ Παβλικόφσκι.
  • 2015Flag of Italy.svg Νιότη (Youth) του Πάολο Σορεντίνο.
  • 2016Flag of Germany.svg Toni Erdmann της Μάρεν Άντε.
  • 2017Flag of Sweden.svg Το Τετράγωνο του Ρούμπεν Όστλουντ.

Όλες οι υποψήφιες ταινίες για τα

Ευρωπαϊκά Βραβεία Κινηματογράφου 2018:

3 DAYS IN QUIBERON
3 TAGE IN QUIBERON

Germany, Austria, France
WRITTEN & DIRECTED BY Emily Atef
PRODUCED BY Karsten Stöter
ÁGA
ÁГА

Bulgaria, Germany, France
DIRECTED BY Milko Lazarov
WRITTEN BY Milko Lazarov & Simeon Ventsislavov
PRODUCED BY Veselka Kiryakova
ANNA’S WAR
ВОЙНА АННЫ

Russia
DIRECTED BY Aleksey Fedorchenko
WRITTEN BY Aleksey  Fedorchenko & Nataliya Meshchaninova
PRODUCED BY Andrey  Saveliev, Artem Vasilyev, Maxim Lojevsky, Dmitriy Vorobyev & Alexander Yashnik
ARRHYTHMIA
АРИТМИЯ  

Russia, Finland, Germany
DIRECTED BY Boris Khlebnikov
WRITTEN BY Natalia Meshchaninova
PRODUCED BY Ruben Dishdishyan & Sergey Selyanov
AYKA
Russia, Germany, Poland, Kazakhstan
DIRECTED BY Sergey Dvortsevoy
WRITTEN BY    Sergey Dvortsevoy & Gennady Ostrovsky
PRODUCED BY Thanassis Karathanos, Sergey Dvortsevoy, Martin Hampel & Anna Wydra
BEAST
UK
WRITTEN & DIRECTED BY Michael Pearce
PRODUCED BY Ivana MacKinnon & Kristian Brodie
BORDER
GRÄNS

Sweden, Denmark
WRITTEN & DIRECTED BY Ali Abbasi
PRODUCED BY Nina Bisgaard & Louis Tisne
BORG/McENROE
BORG   

Sweden, Denmark, Finland, Czech Republic
DIRECTED BY Janus Metz
WRITTEN BY Ronnie Sandahl
PRODUCED BY Fredrik Wikström Nicastro & Jon Nohrstedt
CARMEN & LOLA
CARMEN Y LOLA

Spain
WRITTEN & DIRECTED BY Arantxa Echevarría
PRODUCED BY Pilar Sánchez & Arantxa Echevarría
COBAIN
Netherlands, Germany, Belgium
DIRECTED BY Nanouk Leopold
WRITTEN BY Stienette Bosklopper
PRODUCED BY Stienette Bosklopper & Lisette Kelder
COLD WAR
ZIMNA WOJNA

Poland, UK, France
WRITTEN & DIRECTED BY Paweł Pawlikowski
PRODUCED BY Ewa Puszczyńska & Tanya Seghatchian
CUSTODY
JUSQU’A LA GARDE

France
WRITTEN & DIRECTED BY Xavier Legrand
PRODUCED BY Alexandre Gavras
DIAMANTINO
Portugal, France, Brazil
WRITTEN & DIRECTED BY Gabriel Abrantes & Daniel Schmidt
PRODUCED BY Maria Joao Mayer & Justin Taurand
DOGMAN
Italy, France
DIRECTED BY Matteo Garrone
WRITTEN BY Matteo Garrone, Ugo Chiti & Massimo Gaudioso
PRODUCED BY Matteo Garrone, Jean Labadie, Jeremy Thomas & Paolo Del Brocco
DONBASS
Germany, France, Romania, Netherlands, Ukraine
WRITTEN & DIRECTED BY Sergei Loznitsa
PRODUCED BY Heino Deckert
DOVLATOV
Russia, Poland, Serbia
DIRECTED BY Alexey German Jr.
WRITTEN BY Yulia Tupikina & Alexey German Jr.
PRODUCED BY Artem Vasilyev, Andrey Savelyev, Konstantin Ernst, Dariusz Jabłoński, Isabella Wojcik, Violetta Kaminska & Miroslav Mogorovich
FOXTROT
Germany, Israel, France
WRITTEN & DIRECTED BY Samuel Maoz
RODUCED BY Michael Weber, Viola Fügen, Eitan Mansuri, Cedomir Kolar, Marc Baschet & Michel Merkt
FUGUE
FUGA

Poland, Czech Republic, Sweden
DIRECTED BY Agnieszka Smoczyńska
WRITTEN BY Gabriela Muskała
PRODUCED BY Agnieszka  Kurzydło
GIRL
Belgium, Netherlands
DIRECTED BY Lukas Dhont
WRITTEN BY    Lukas Dhont & Angelo Tijssens
PRODUCED BY Dirk Impens
HAPPY AS LAZZARO
LAZZARO FELICE

Italy, France, Germany, Switzerland
WRITTEN & DIRECTED BY Alice Rohrwacher
PRODUCED BY Francesca Andreoli, Alexandra Henochsberg, Michael Weber, Tiziana Soudani & Michel Merkt
LONGING
GAAGUA

Israel
WRITTEN & DIRECTED BY Savi Gabizon
PRODUCED BY Chilik  Michaeli, Avraham Pirchi, Tami Leon, Savi Gabizon, Moshe Edery & Leon Edery
MADEMOISELLE PARADIS
LICHT

Austria, Germany
DIRECTED BY Barbara Albert
WRITTEN BY Kathrin Resetarits
PRODUCED BY Michael Kitzberger, Martina Haubrich, Wolfgang Widerhofer, Nikolaus Geyrhalter & Markus Glaser
MEN DON’T CRY
MUŠKARCI NE PLAČU

Bosnia and Herzegovina, Germany, Slovenia, Croatia
DIRECTED BY Alen Drljević
WRITTEN BY Alen Drljević & Zoran Solomun
PRODUCED BY Damir Ibrahimović & Jasmila Žbanić
MICHAEL INSIDE
Ireland
WRITTEN & DIRECTED BY Frank Berry
PRODUCED BY Aoife O’Sullivan, Donna Eperon & Tristan Orpen Lynch
MILADA
Czech Republic
DIRECTED BY David Mrnka
WRITTEN BY David Mrnka, Robert J. Gant & Robert J. Conant
PRODUCED BY David Mrnka, Kristina Hejduková, Pavel Müller, Ayelet Zurer & Robert Gant
MUG
TWARZ

Poland
WRITTEN & DIRECTED BY Małgorzata Szumowska
PRODUCED BY Jacek Drosio
ONE DAY
EGY NAP  

Hungary
WRITTEN & DIRECTED BY Zsofia Szilagyi
PRODUCED BY Agnes Pataki
PADDINGTON 2
UK
DIRECTED BY Paul King
WRITTEN BY Simon Farnaby
PRODUCED BY David Heyman
PETRA
Spain, France, Denmark
DIRECTED BY Jaime Rosales
WRITTEN BY Jaime Rosales, Michel Gaztambide & Clara  Roquet
PRODUCED BY Bárbara Díez, José María Morales, Antonio Chavarrías, Jérôme Dopffer & Katrin Pors
PITY
OIKTOS

Greece, Poland
DIRECTED BY Babis Makridis
WRITTEN BY Babis Makridis & Efthimis Filippou
PRODUCED BY Amanda Livanou, Christos Konstantakopoulos, Klaudia Śmieja & Beata Rzeźniczek
POMEGRANATE ORCHARD
NAR BAĞI

Azerbaijan
DIRECTED BY Ilgar Najaf
WRITTEN BY Asif Rustamov, Ilgar Najaf & Roelof Jan Minneboo
PRODUCED BY Mushfiq Hatamov & Ilgar Najaf
POROROCA
Romania, France
WRITTEN & DIRECTED BY Constantin Popescu
PRODUCED BY Liviu  Marghidan & Lissandra  Haulica
SCARY MOTHER
SASHISHI DEDA

Georgia, Estonia
WRITTEN & DIRECTED BY Ana Urushadze
PRODUCED BY Lasha Khalvashi & Tinatin Kajrishvili
SHOCK WAVES: DIARY OF MY MIND
ONDES DE CHOC: JOURNAL DE MA TÊTE

Switzerland
DIRECTED BY Ursula Meier
WRITTEN BY Ursula Meier & Antoine Jaccoud
PRODUCED BY Lionel Baier, Agnieszka Ramu & Françoise Mayor
STYX
Germany, Austria
DIRECTED BY Wolfgang Fischer
WRITTEN BY Wolfgang  Fischer & Ika Künzel
PRODUCED BY Marcos Kantis, Martin Lehwald & Michal Pokorny
THE CAPTAIN
DER HAUPTMANN

Germany, France, Poland
WRITTEN & DIRECTED BY Robert Schwentke
PRODUCED BY Frieder Schlaich & Irene von Alberti
THE GIANT
HANDIA

Spain
DIRECTED BY Aitor Arregi & Jon Garaño
WRITTEN BY Aitor Arregi, Jon Garaño, Jose Mari Goenaga & Andoni De Carlos
PRODUCED BY Xabier Berzosa, Iñigo Obeso, Fernando Larrondo, Iñaki Gomez & Koldo Zuazua
THE GUILTY
DEN SKYLDIGE

Denmark
DIRECTED BY Gustav Möller
WRITTEN BY Gustav Möller & Emil Nygaard Albertsen
PRODUCED BY Lina Flint
THE HOUSE BY THE SEA
LA VILLA

France
DIRECTED BY Robert Guédiguian
WRITTEN BY Robert Guédiguian & Serge Valletti
PRODUCED BY Marc Bordure & Robert Guédiguian
THE HOUSE THAT JACK BUILT
Denmark, Sweden, France, Germany
WRITTEN & DIRECTED BY Lars von Trier
PRODUCED BY Louise Vesth
THE SUMMER
LETO

Russia, France
DIRECTED BY Kirill Serebrennikov
WRITTEN BY Mkhail Idov, Lily Idova & Kirill  Serebrennikov
PRODUCED BY Ilya Stewart, Murad Osmann & Charles-Évrard Tcheckhoff
THE WILD PEAR TREE
AHLAT AĞACI

Turkey, Germany, France, Bulgaria, FYR Macedonia, Bosnia and Herzegovina, Sweden, Qatar
DIRECTED BY Nuri Bilge Ceylan
WRITTEN BY Akın Aksu, Ebru Ceylan & Nuri Bilge Ceylan
PRODUCED BY Zeynep Özbatur Atakan
THOSE WHO ARE FINE
DENE WOS GUET GEIT

Switzerland
WRITTEN & DIRECTED BY Cyril Schäublin
PRODUCED BY Silvan Hillmann, Lara Hacisalhzade, Ralph Rutishauser, Cyril Schäublin
TOUCH ME NOT
Romania, Germany, Czech Republic, Bulgaria, France
WRITTEN & DIRECTED BY Adina Pintilie
PRODUCED BY Bianca Oana, Philippe Avril & Adina Pintilie
TRANSIT
Germany, France
WRITTEN & DIRECTED BY Christian  Petzold
PRODUCED BY Florian Koerner von Gustorf & Michael Weber
U – JULY 22
UTØYA 22. JULI

Norway
DIRECTED BY Erik Poppe
WRITTEN BY Siv Rajendram Eliassen & Anna Bache-Wiig
PRODUCED BY Stein B. Kvae & Finn Gjerdrum
UNDER THE TREE
UNDIR TRÉNU

Iceland, Denmark, Poland, Germany
DIRECTED BY Hafsteinn Gunnar Sigurðsson
WRITTEN BY Hafsteinn Gunnar Sigurðsson & Huldar Breiðfjörð
PRODUCED BY Grímar Jónsson, Sindri Páll Kjartansson & Þórir Snær Sigurjónsson
WHAT WILL PEOPLE SAY
HVA VIL FOLK SI 

Norway, Germany, Sweden
WRITTEN & DIRECTED BY Iram Haq
PRODUCED BY Maria Ekerhovd
WOMAN AT WAR
KONA FER Í STRÍÐ

Iceland, France, Ukraine
DIRECTED BY Benedikt Erlingsson
WRITTEN BY Benedikt Erlingsson & Olafur Egill Egilsson
PRODUCED BY Marianne Slot, Benedikt Erlingsson & Carine Leblanc

 

 

 

Σχολιάστε

Η διευθυνση email σας ΔΕΝ θα δημοσιοποιηθεί(ενημερωθείτε για την πολιτική ανάρτησης σχολίων στο fouit.gr απο εδώ) *

*

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.