ΑθλητικάΚαστοριάφωτορεπορτάζ

Σειρά φωτογραφιών από το ντέρμπι Αστραπή Μεσοποταμίας – Ηρακλής Πολυκάρπης 3-1

«Φρένο» στην αρνητική παράδοση (1 νίκη στα τελευταία ματς) έβαλε η Αστραπή Μεσοποταμίας επικρατώντας δίκαια με σκορ 3-1, στο ντέρμπι της πρεμιέρας του 41ου πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας pizza & barfood “η πάπια”ΕΠΣ Καστοριάς.

Το ματς παρουσίασε δύο διαφορετικά ημίχρονα. Στο α’ 45λεπτο ο Ηρακλής που παρατάχθηκε με ελλείψεις, είχε την εδαφική υπεροχή, προηγήθηκε στο 23’ με  τον Μόσχο και θα μπορούσε να «καθαρίσει» το ματς, αφού σπατάλησε 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες.
Ωστόσο, στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν μεταμορφωμένοι, αναλαμβάνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και με επίθεση διαρκείας έκαναν την ανατροπή, ξεκινώντας με το… δεξί τις υποχρεώσεις τους στο νέο πρωτάθλημα.
Το δρόμο για την ανατροπή και της πρώτης νίκης των γηπεδούχων άνοιξε στο 50’ ο Παλαιοδήμος Α. (1-1), ενώ στο 76’ ο Ξανθόπουλος έβαλε την ομάδα του στη θέση του οδηγού (2-1). Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 85’ ο Κοκοβίδης.