ΑθλητικάΆργος ΟρεστικόΚαστοριά

ΑΣ Άργος Ορεστικό: Μόνο νίκες στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος των Ανδρών (ρεπορτάζ – βαθμολογία)

Ασταμάτητο φαίνεται να είναι το  Άργος Ορεστικό που στα τρία τελευταία παιχνίδια μετράει ισάριθμες νίκες,  ισοβαθμώντας έτσι στην πρώτη θέση με τους Διόσκουρους και τον Αριστοτέλη Φλώρινας, έχοντας βέβαια έναν αγώνα λιγότερο.

Σήμερα Πέμπτη 31/01/2019, η ομάδα του Άργους αντιμετωπίζει εντός έδρας τον ΑΠΣ Πτολεμαΐδας σε εξ ΄αναβολής παιχνίδι στις 19:00.

ΑΣ Άργος Ορεστικό- ΓΣ Ελίμειας 89-43

Μια άνετη επικράτηση εντός έδρας  επί της Ελίμειας με σκορ 89-43, έδωσε την δυνατότητα στο κόουτς Κίτσιου να ξεκουράσει βασικούς παίχτες και να χρησιμοποιήσει για ικανοποιητικό διάστημα τέσσερις αθλητές από το παιδικό τμήμα που ανταποκρίθηκαν πλήρως στις απαιτήσεις του παιχνιδιού , με τον προπονητή τους να μένει απόλυτα ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το παιχνίδι καθόλη την διάρκεια του, φτάνοντας έτσι σε μια άνετη επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: Α΄ (25-10), Β΄(38-25), Γ΄ (66-35), Δ΄ (89-43)

Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Φωτιάδης 17(3), Δήμου 4,Σαρρής 9, Πουλιώνης 2, Σπυρίδης 2, Νάκου Κ. 10(2) , Παντελίδης 13 (3), Κόττας 10, Μάττας 3(1), Μυρκόπουλος 5 (1), Ιατρόπουλος 10, Γιαγκόπουλος 6

Κοζάνη 2006 –ΑΣ Άργος Ορεστικό 63-67

Δύσκολη η επόμενη αναμέτρηση για τους Αργίτες όπου σε ένα ντέρμπι έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι κατάφεραν να επικρατήσουν εκτός έδρας της Κοζάνης 2006 με σκορ 63-67. Σε ένα καλό πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι αποδίδοντας όμορφο μπάσκετ, προηγήθηκαν στο σκορ ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Στην επανάληψη , η κούραση των παιχτών του Άργους έδωσε την δυνατότητα στους Κοζανίτες να πλησιάσουν στο σκορ , όμως οι καλές επιλογές στα κρίσιμα και η εμπειρία σε συνδυασμό με την ποιότητα κάποιον παιχτών του Άργους έδωσαν ακόμη μία πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: Α΄ (21-21), Β΄(34-42), Γ΄ (48-52), Δ΄ (63-67)

Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Ζυγούρας 11(3) ,Φωτιάδης 10(2), Παντελίδης 5(1),Κόττας 33(2), Παράσχος 6(2), Ιατρόπουλος 2, Καραβατάκης , Μάττας, Γιαγκόπουλος, Πουλιώνης, Σαρρής, Νάκου Π.

ΑΣ Άργος Ορεστικού- ΑΣ Βελβεντό 62-61

Ξεκίνημα για τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος με τους Αργίτες να υποδέχονται το Βελβεντό.

Ντέρμπι το παιχνίδι από την αρχή με τους γηπεδούχους να μην βρίσκονται σε καλή μέρα , δίνοντας την δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά στο σκορ και να καταφέρουν μάλιστα να προσπεράσουν στο τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 41-46.

Με το σκορ να πηγαίνει πόντο –πόντο, έπειτα από ένα προβάδισμα πέντε πόντων από πλευράς γηπεδούχων στο 36΄ , το παιχνίδι κρίθηκε με τρίποντο του Ζυγούρα σε νεκρό χρόνο για το τελικό 62-61 , με τους γηπεδούχους πάντως να είναι καλύτεροι στις λεπτομέρειες στο τέλος  και να παίρνουν μια δίκαιη νίκη.

Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν χωρίς τους Παντελίδη, Καραβατάκη και Γιαγκόπουλο που ταλαιπωρήθηκαν από τα μαζικά κρούσματα γαστρεντερίτιδας της περιοχής αλλά και με αρκετούς παίχτες σε μη απολύτως υγιή κατάσταση.

Τα δεκάλεπτα: Α΄ (18-17), Β΄(30-29), Γ΄ (41-46), Δ΄ (62-61)

Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Φωτιάδης 18 (3), Ζυγούρας 16 (4),Πουλιώνης 4,Κόττας 14,Παράσχος 4, Ιατρόπουλος 5, Κόζαρης, Μάττας, Σπυρίδης, Νάκος Κ., Σαρρής Ι.