ΑθλητικάΚαστοριάΚοζάνη

Επιτέλους νίκη για τον Καλλιθέα 0-2 στη Σιάτιστα (ρεπορτάζ – αποτελέσματα – βαθμολογία – φωτο)

Νικηφόρα ήταν η αποστολή του Μέγα Αλέξανδρου Καλλιθέας στη γειτονική Σιάτιστα

Το χρώμα της νίκης μετά από επτά αγώνες είδε η Καλλιθέα επικρατώντας στην Σιάτιστα στο δυτικομακεδονικό ντέρμπι του τοπικού Μακεδονικού με σκορ 0-2.
Οι «κυανοκίτρινοι» θέλουν να εξαντλήσουν όλα τα περιθώρια παραμονής στην κατηγορία, παρά τα αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν, καθώς και να εκμεταλλευτούν το γεγονός ότι έχουν να δώσουν εντός έδρας και τα τρία επόμενα ματς (έχουν και ένα ρεπό).

Η ομάδα της Καλλιθέας ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και με δύο γκολ που πέτυχε στην επανάληψη, πήρε δίκαια το τρίποντο.
Το σκορ άνοιξε στις αρχές του β’ ημιχρόνου (50’) , ο Αντωνιάδης, ενώ στο 65’ ο Χασάϊ – που είχε δοκάρι στο 63’- κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.
Στο μεταξύ στη σημερινή 22η αγωνιστική επικράτησαν οι φιλοξενούμενοι, ενώ η κατάσταση στην κορυφή πήρε φωτιά, μετά την ήττα του πρωτοπόρου Μακεδονικού Φούφα (2-1 στην Παραμυθιά), καθώς και την εντός έδρας ήττα-σοκ της Λευκίμμης από τον Θεσπρωτό (1-3).