ΑθλητικάΚαστοριά

Μεγάλη νίκη για τον ΑΣ Καστοριάς 70-65 τον Αμύντα (ρεπορτάζ – αποτελέσματα – βαθμολογία)

Πολύ σημαντική νίκη πήρε η Καστοριά, η οποία επικράτησε του Αμύντα με 70-65 και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για είσοδο στα playoffs της φετινής Α2. Οι “γουναράδες” ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και έφτασαν να προηγούνται και με 17-10, όμως ο Αμύντας ανέβασε στροφές και μείωσε τη διαφορά, όντας κοντά στο σκορ. Τζακόπουλος και Μελισσαράτος έφτασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο στις αρχές της β’ περιόδου (25-15), με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και το +15, με τον έμπειρο γκαρντ να πραγματοποιεί την καλύτερη του φετινή εμφάνιση.

Παρόλα αυτά ένα σερί 0-8 των παικτών του Αλέξανδρου Ζαβού στο τελευταίο λεπτό του α’ ημιχρόνου, έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-36. Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες και να ασχολούνται περισσότερο με τα αμυντικά τους καθήκοντα, με τους παίκτες του Νίκου Καραγιάννη να παραμένουν μπροστά. Στο φινάλε βέβαια τα πράγματα άλλαξαν και το τρίποντο του Γκαβανόπουλου έδωσε προβάδισμα στον Αμύντα (57-58). Ο Αμπάρας με τον Βαβάτσικο ήταν αυτοί που βγήκαν μπροστά για την Καστοριά και χάρη στην ευστοχία τους έδωσαν τη νίκη στην Καστοριά.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ – ΑΜΥΝΤΑΣ 70-65
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Σιμητόπουλος-Τζίμα (Κηπουρίδης)
Δεκάλεπτα: 20-15, 40-36, 53-46, 70-65
Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 8 (1), Πετρόπουλος 3 (1), Μελισσαράτος 14, Χονδρογιάννης, Απιδόπουλος 5, Χρυσόπουλος 6 (1), Ράπτης 5, Βαβάτσικος 6, Καραμανώλης 3 (1), Τζακόπουλος 20 (5).
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 10, Τοπάλι, Διαμαντόπουλος 15 (2), Βαρδιάνος 2, Κερασοβίτης 1, Κουκουνιάς 22 (3), Μπάρμπας, Γκαβανόπουλος 8 (2), Κωνσταντακόπουλος 3, Μέλιος 4.