Αποτελέσματα αγώνων των τμημάτων του Α.Σ Καστοριάς

Αποτελέσματα αγώνων των τμημάτων του Α.Σ Καστοριάς Σάββατο 20 Απριλίου 2019

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – Γ.Σ. ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 91 – 73

Στις νίκες επέστρεψε η Καστοριά, η οποία επικράτησε του Αμαρουσίου με 91-73 και έδειξε για μία ακόμα φορά ότι στην έδρα της μεταμορφώνεται σε μία ομάδα που μπορεί να διεκδικήσει επί ίσοις όροις την είσοδο στα playoffs. Οι “γουναράδες” έλεγξαν εξ αρχής τον αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται με 6 πόντους (16-9), με το Μαρούσι να τρέχει στα τελευταία λεπτά ένα σερί 3-6 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-15. Στο β’ δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη “ξέσπασαν” επιθετικά και βρήκαν ανοιχτούς δρόμους στην άμυνα του Αμαρουσίου, με αποτέλεσμα να πετύχουν ένα επιμέρους 28-18 και το τέλος του ημιχρόνου να τους βρει στο +14 (47-33). Ανάλογη ήταν η συνέχεια και στο β’ ημίχρονο, με τον Μελισσαράτο να φτάνει τη διαφορά στο +17 (59-42), με τον Μιχαλούτσο και το Λυκογιάννη να μειώνουν ελάχιστα τη διαφορά στο φινάλε. Το τελευταίο μέρος του αγώνα είχε περισσότερο ενδιαφέρον για την επιθετική απόδοση της Καστοριάς, η οποία έφτασε σε μία εύκολη νίκη και κοιτά πλέον τις επόμενες τρεις αγωνιστικές για να βρεθεί στα playoffs.

Δεκάλεπτα: 19-15, 47-33, 70-55, 91-73

Α.Σ.Καστοριάς (Καραγιάννης): Αμπαράς 5, Πετρόπουλος 11 (1), Μελισσαράτος 15, Χονδρογιάννης 2, Βλάχος, Απιδόπουλος 4, Χρυσόπουλος 11 (1), Ράπτης 8, Τερσενίδης, Βαβάτσικος 12 (2), Καραμανώλης 8 (1), Σταμένκοβιτς 15 (1).

Γ.Σ.Αμαρουσίου (Κεραμιδάς): Κουκουλάς 10, Στασινός 6, Ξυδάς 13 (1), Χατζηδάκης 11, Κανέλλης 7 (1), Λυκογιάννης 13, Σουρλής 3 (1), Παπαγεωργόπουλος 1, Μιχαλούτσος 9 (1).

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

ΠΑΟΚ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ – Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

Η ομάδα μας το Σάββατο, αντιμετώπισε εκτός έδρας την πολύ καλή και ταλαντούχα ομάδα της Μεσοποταμίας. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και με τις δυο ομάδες να παίζουν πολύ καλό μπάσκετ ικανοποιώντας τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο. Η ομάδα της Καστοριάς κατάφερε να πάρει τη νίκη δείχνοντας την καλή αγωνιστική κατάσταση που βρίσκεται. Αυτή η νίκη ήταν η τρίτη συνεχόμενη για τις παγκορασίδες του ΑΣ Καστοριάς.

Α.Σ. Καστοριάς (Ντόντης): Αλεξιάδη, Πολίσι, Τσαχτσίρα, Καλλίνικου Μ., Στοΐτση, Χατζηιορδανίδου, Σεβασλίδου, Νικολαΐδου και Μακρά.