Σπουδαία νίκη της Καστοριάς 72-73 στον Ερμή Αγιάς – Όλα ανοιχτά για τα playoffs (αποτελέσματα – βαθμολογία)

Το ματς της χρονιάς και για τις δύο ομάδες, που πάλεψαν σαν λιοντάρια σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, βρήκε νικήτρια την Καστοριά 72-73 μέσα στον Ερμή Αγιάς

Μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη και σε συνδυασμό με την ήττα του Διαγόρα Δρυοπιδέων επί του Ιπποκράτη, όλα πλέον είναι ανοιχτά στη μάχη των playoffs.

Το αποτέλεσμα της αγωνιστική που τη θέτει ξανά σε τροχιά playoffs πέτυχε η Καστοριά, η οποία επικράτησε εκτός έδρας του Ερμή Αγιάς με 73-72, με τον Σάββα Χρυσόπουλο να είναι ο λυτρωτής για τους “γουναράδες”. Ο αγώνας είχε αρκετή ένταση, με τους γηπεδούχους να έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία, με αποκορύφωμα την αποβολή του ηγέτη της ομάδας, Νέστορα Κόμματου, λίγο πριν την έναρξη του β’ ημιχρόνου και ενόσω είχε γίνει η αρχική ανατροπή στο σκορ. Στο β’ ημίχρονο οι Θεσσαλοί είχαν πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με +10 (49-39), όμως στα τελευταία 2′ λεπτά της περιόδου, ένα σερί 1-6, έφερε το σκορ στον πόντο. Το φινάλε του αγώνα ήταν συναρπαστικό με τις εναλλαγές να είναι συνεχείς στο σκορ. Με το σκορ στο 72-68, λίγα δεύτερα πριν το φινάλε όλα έδειχναν ότι ο Ερμής θα είναι ο νικητής, όμως το καλάθι του Μελισσαράτου έκανε το 72-70, ενώ στα 25” ο Χρυσόπουλος ήταν ο άνθρωπος της στιγμής μιας και το σουτ του βρήκε στόχο και έκανε το τελικό 73-72.

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ – ΚΑΣΤΟΡΙΑ 72-73
Διαιτητές: Μπήτης-Λόρτος-Ταρενίδης Κ. (Βαρνάς)
Δεκάλεπτα: 16-21, 41-37, 59-57, 72-73
Ερμής Αγ. (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 17 (1), Σπυρόπουλος 8, Τζόλος 15 (3), Κόμματος 10 (2), Ντάλος 2, Τριανταφύλλου 9 (2), Ζιβάνοβιτς, Λάππας 4 (1), Λόλας 7.
Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 3 (1), Πετρόπουλος 15 (1), Μελισσαράτος 12, Χονδρογιάννης 7, Απιδόπουλος 7, Χρυσόπουλος 9 (3), Ράπτης, Βαβάτσικος 7, Καραμανώλης, Τζακόπουλος 6 (2), Σταμένκοβιτς 7.