Όμιλος-φωτιά στους τελικούς του EURO 2020

Όμιλο «φωτιά» ανέδειξε η κλήρωση της τελικής φάσης του Euro 2020, που θα φιλοξενηθεί σε 12 συνολικά ευρωπαϊκές πόλεις (Ρώμη, Μπακού, Αγία Πετρούπολη, Κοπεγχάγη, Άμστερνταμ, Βουκουρέστι, Λονδίνο, Γλασκώβη, Μπιλμπάο, Δουβλίνο, Μόναχο, Βουδαπέστη), με τους δύο ημιτελικούς, όσο και τον τελικό να γίνονται στο Γουέμπλεϊ.
Από την κλήρωση ξεχωρίζει ο 6ος όμιλος της διοργάνωσης, όπου θα τεθούν αντιμέτωπες η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία, η πρωταθλήτρια Ευρώπης Πορτογαλία και η Γερμανία, που δεν απουσιάζει ποτέ από τις μεγάλες διοργανώσεις.
Αναλυτικά:

1ος ΟΜΙΛΟΣ (ΡΩΜΗ, ΜΠΑΚΟΥ)
Ιταλία
Ελβετία
Τουρκία
Ουαλία

2ος ΟΜΙΛΟΣ (ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ)
Βέλγιο
Ρωσία
Δανία
Φινλανδία

3ος ΟΜΙΛΟΣ (ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ, ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ)
Ουκρανία
Ολλανδία
Αυστρία
Nικητής Ομίλου 4 Nations League (εάν δεν προκριθεί η Ρουμανία)

4ος ΟΜΙΛΟΣ (ΛΟΝΔΙΝΟ, ΓΛΑΣΚΩΒΗ)
Αγγλία
Κροατία
Τσεχία
Νικητής Ομίλου 3 Nations League

5ος ΟΜΙΛΟΣ (ΜΠΙΛΜΠΑΟ, ΔΟΥΒΛΙΝΟ)
Ισπανία
Πολωνία
Σουηδία
Νικητής Ομίλου 2 Nations League

6ος ΟΜΙΛΟΣ (ΜΟΝΑΧΟ, ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ)
Γερμανία
Γαλλία
Πορτογαλία
Νικητής Ομίλου 1 Nations League (εκτός εάν οι Ρουμανοί προκριθούν και πάνε στον 3ο όμιλο που διεξάγεται στο Βουκουρέστι)

ΤΑ PLAYOFFS ΤΟΥ NATIONS LEAGUE

1ος όμιλος
Ισλανδία
Βουλγαρία
Ουγγαρία
Ρουμανία

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
Ισλανδία – Ρουμανία (26/3, Ρέικιαβικ)
Βουλγαρία – Ουγγαρία (26/3, Σόφια)

ΤΕΛΙΚΟΣ
31/3 (στην έδρα της νικήτριας του δεύτερου ζευγαριού)

2ος όμιλος
Βοσνία
Σλοβακία
Ιρλανδία
Βόρεια Ιρλανδία

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
Βοσνία – Βόρεια Ιρλανδία (26/3, Ζένιτσα)
Σλοβακία – Ιρλανδία (26/3, Τρνάβα)

ΤΕΛΙΚΟΣ
31/1 (στην έδρα της νικήτριας του πρώτου ζευγαριού)

3ος όμιλος
Σκωτία
Νορβηγία
Σερβία
Ισραήλ

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
Σκωτία – Ισραήλ (26/3, Γλασκώβη)
Νορβηγία – Σερβία (26/3, Όσλο)

ΤΕΛΙΚΟΣ
31/3 (στην έδρα της νικήτριας του δεύτερου ζευγαριού)

4ος όμιλος
Γεωργία
Βόρεια Μακεδονία
Κόσοβο
Λευκορωσία

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
Γεωργία – Λευκορωσία (26/3, Τιφλίδα)
Βόρεια Μακεδονία – Κόσοβο (26/3, Σκόπια)

ΤΕΛΙΚΟΣ
31/3 (στην έδρα της νικήτριας του πρώτου ζευγαριού)

Οι ημερομηνίες των αγώνων της τελικής φάσης
1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 12-16/6
2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 17-20/6
3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 21-24/6

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16 27-30/6
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ 3-4/7 (ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ – ΜΟΝΑΧΟ – ΜΠΑΚΟΥ – ΡΩΜΗ)
ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ 7-8/7 (ΓΟΥΕΜΠΛΕΪ)
ΤΕΛΙΚΟΣ 12/7 (ΓΟΥΕΜΠΛΕΪ)

AΠΕ

Σχολιάστε

Η διευθυνση email σας ΔΕΝ θα δημοσιοποιηθεί(ενημερωθείτε για την πολιτική ανάρτησης σχολίων στο fouit.gr απο εδώ) *

*

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.