ΑθλητικάΚόσμος

Τα σπορ στον κόσμο το 2019

Το Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ στην Κίνα (31.8-15.9), με την συμμετοχή της Ελλάδας και τον θρίαμβο της Ισπανίας, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου στην Ντόχα (28/9-6/10) και εκείνο του υγρού στίβου στην Γκουανγκζού της Νότιας Κορέας (12-28/7), το Eurobasket Γυναικών (27/6-7/7) σε Λετονία και Σερβία, το οποίο κατέκτησε η Ισπανία, και εκείνου του βόλεϊ, που έγινε σε τέσσερις χώρες (Βέλγιο, Γαλλία, Σλοβενία, Ολλανδία) και κατέκτησε η Σερβία, αλλά και τα Παγκόσμια Πρωταθλήματα χάντμπολ σε άνδρες (Γερμανία-Δανία/10-27.1, με νικήτρια την Δανία) και γυναίκες (Iαπωνία/15.11-15.12 με νικήτρια την Ολλανδία) είναι οι κορυφαίες διοργανώσεις (εκτός ποδοσφαίρου) που έγιναν μέσα στο 2019.

Μία χρονιά με κορυφαίες διακρίσεις, εκπλήξεις, μεγάλα ρεκόρ και επιτυχίες, που σίγουρα πάντως χαρακτηρίζεται και από τον αποκλεισμό που επέβαλε ο Παγκόσμιος Οργανισμός κατά του Ντόπινγκ (WADA) στη Ρωσία, από τους Ολυμπιακούς Αγώνες και τα παγκόσμια πρωταθλήματα σε μια σειρά αθλημάτων για τέσσερα χρόνια, για παραποίηση εργαστηριακών δεδομένων.

Παγκόσμια η Ισπανία στην Κίνα

Η Ισπανία ήταν η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια στην Κίνα (31.8-15.9) νικώντας στο “Wukesong Sport Center” του Πεκίνου την Αργεντινή με 95-75. Στον αγώνα για την τρίτη θέση η Γαλλία νίκησε με 67-59 την Αυστραλία και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Η Ελλάδα περιορίστηκε στην 11η θέση.

Οι ΗΠΑ παγκόσμιες σε άνδρες – γυναίκες στο μπάσκετ στην κατηγορία U19

Οι ΗΠΑ κατέκτησαν το Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ U19 (29.6-7.7/ Ηράκλειο) νικώντας με 93-79 το Μάλι. Στον αγώνα για την τρίτη θέση η Γαλλία επικράτησε με 73-68 της Λιθουανίας και πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

Oι ΗΠΑ πανηγύρισαν και στο Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ γυναικών U19 στην Ταιλάνδη (20-28.7), νικώντας στον τελικό με 74-70 την Αυστραλία. Στον αγώνα για την τρίτη θέση η Ισπανία νίκησε 58-52 την Γαλλία.

Η Ισπανία νικήτρια στο ευρωπαϊκό μπάσκετ γυναικών

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μπάσκετ γυναικών (27.6-7.7/Σερβία, Λετονία) νικήτρια ήταν η Ισπανία που επικράτησε της Γαλλίας με 86-66 στον τελικό. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η διοργανώτρια Σερβία που νωρίτερα νίκησε στο «μικρό τελικό» τη Μ. Βρετανία με 81-55.

Στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας η Euroleague

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη κατέκτησε για 8η φορά στην ιστορία της την Euroleague, στο φάιναλ φορ που έγινε στην Βιτόρια (17-19.4), νικώντας 91-83 την Αναντολού Εφές. Ήταν το 8ο διαδοχικό Final-4, 16ο τα τελευταία 17 χρόνια και ο 13ο τελικός για τη ρωσική ομάδα. Ήταν το 2ο τρόπαιο Euroleague στην καριέρα του Δημήτρη Ιτούδη ως πρώτος προπονητής (σ.σ. έχει και 5 με τον Παναθηναϊκό ως συνεργάτης του Ομπράντοβιτς).

Στις γυναίκες τον τίτλο πήρε η UMMC Εκατερίνμπουργκ από την Ρωσία, νικώντας με 91-67 την επίσης ρωσική Ντιναμό Κουρσκ.