Μπάσκετ ΕΚΑΣΔΥΜ: Το pregame σε Α’ Ανδρών και Γυναικών (βαθμολογίες)

Για την 14η αγωνιστική η πρωτοπόρος ομάδα του Άργους Ορεστικού θα «δοκιμαστεί» στην έδρα των Διόσκουρων Κοζάνης, θέλοντας να διατηρήσουν το νικηφόρο σερί τους, απέναντι στην ανεβασμένη ομάδα των Διόσκουρων.

Από την άλλη Γ.Σ.Κ. Λασσάνης και Α.Σ. Καστοριάς θα υποδεχτούν τους Ηρακλή Κοζάνης και Α.Σ. Βελβεντού αντίστοιχα, όπου θεωρητικά θα έχουν εύκολο έργο, εάν δεν υποτιμήσουν τις αξιόμαχες ομάδες του Ηρακλή και του Βελβεντού.

Αμφίρροπο αναμένεται το παιχνίδι ανάμεσα σε Α.Π.Σ. Πτολεμαΐδας και Γ.Σ. Σιάτιστας, αφού οι δύο ομάδες βρίσκονται κοντά στον βαθμολογικό πίνακα, με τον Αρίων να προέρχεται από μεγάλη νίκη, επί του συντοπίτη Φοίνικα.

Μεγάλο «ντέρμπι» αναμένεται να γίνει στα Γρεβενά, με τον Κεραυνό Αγίου Γεωργίου να υποδέχεται τον Φοίνικα Πτολεμαΐδας, με στόχο και των δύο ομάδων να επιστρέψουν στις νίκες, μετά τις ισάριθμες ήττες της περασμένης αγωνιστικής.

Τέλος ο Φοίνικας Κοζάνης θα αντιμετωπίσει στο ΔΑΚ Κοζάνης τον τελευταίο του βαθμολογικού πίνακα, Μέγα Αλέξανδρο Κοζάνης.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Α’ Ανδρών Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. (14η Αγωνιστική)

Σάββατο 15 Φεβρουαρίου

ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – ΑΣ ΒΕΛΒΕΝΤΟΥ  (18:00 | ΔΑΚ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ | ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΚΑΤΩΤΙΚΙΔΗΣ – ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ)

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟ – Α.Σ. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΤΟΛ (19:00 | ΔΑΚ ΓΡΕΒΕΝΩΝ | ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΠΑΠΑΙΚΟΛΑΟΥ – ΝΤΙΝΓΚΟ)

ΑΣ ΦΟΙΝΙΞ ΚΟΖΑΝΗΣ – Α.Π.Σ. Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (20:00 | ΔΑΚ ΚΟΖΑΝΗΣ | ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΤΣΙΑΠΛΗΣ – ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ)

Κυριακή 16 Φεβρουαρίου

Α.Σ. ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖ. – ΑΣ ΑΡΓ. ΟΡΕΣΤΙΚΟ (18:00 | ΔΑΚ ΚΟΖΑΝΗΣ | ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΤΣΙΑΠΛΗΣ – ΣΤΑΜΠΟΥΛΗΣ)

Α.Π.Σ. ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ – ΓΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ (19:00 | ΔΑΚ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ | ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ – ΠΑΠΑΔΙΠΟΥΛΟΣ)

ΓΣΚ ΛΑΣΣΑΝΗΣ – Α.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖ. (20:00 | ΔΑΚ ΚΟΖΑΝΗΣ | ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΤΣΙΑΠΛΗΣ – ΜΑΤΖΑΝΑΣ)

Η Βαθμολογία έως τώρα:

ΘΕΣΗΟΜΑΔΕΣΑΓΩΝΕΣΒΑΘΜΟΙ
1ΑΣ ΑΡΓ. ΟΡΕΣΤΙΚΟ1325
2ΓΣΚ ΛΑΣΣΑΝΗΣ1323
3ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ1323
4Α.Σ. ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖ.1322
5ΓΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ1321
6Α.Σ. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΤΟΛ1319
7ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ1318
8Α.Π.Σ. ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ1318
9ΑΣ ΦΟΙΝΙΞ ΚΟΖΑΝΗΣ1317
10Α.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖ.1316
11ΑΣ ΒΕΛΒΕΝΤΟΥ1316
12Α.Π.Σ. Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΖ1314

Στην κατηγορία των Γυναικών θα διεξαχθεί η 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος

Ο πρώτος της βαθμολογίας Γ.Σ.Κ. Λασσάνης Κοζάνης θα φιλοξενήσει στην έδρα του την ομάδα του Άργους Ορεστικού, σ’  ένα θεωρικά εύκολο ματς για τις «πράσινες», αφού το Άργος βρίσκεται στην προτελευταία θέση με πέντε ισάριθμες ήττες.

Από την άλλη η δεύτερη ομάδα της βαθμολογίας, ο Απόλλων Πτολεμαΐδας θα ταξεδέψει στην Μεσοποταμία της Καστοριάς, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον τοπικό ΠΑΟΚ, με μοναδικό στόχο το ροζ φύλλο αγώνα.

Τέλος ένα πολύ καλό παιχνίδι αναμένεται να πραγματοποιηθεί στο ΔΑΚ Αμυνταίου, εκεί όπου ο Αίαντας θα αντιμετωπίσει τον Μέγα Αλέξανδρο Κοζάνης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στη μέση του βαθμολογικού πίνακα.

Άνευ αγώνα θα πάρει τη νίκη ο Κετάνες Αγίου Γεωργίου, αφού η ομάδα του Βελβεντού έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Γυναικών Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. (6η Αγωνιστική)

Σάββατο 15 Φεβρουαρίου

ΠΑΟΚ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ ΚΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛ. (19:30 | ΔΑΚ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ | ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΛΥΓΟΥΡΑΣ – ΣΤΑΜΠΟΥΛΗΣ)

ΓΣΚ ΛΑΣΣΑΝΗΣ – ΑΣ ΑΡΓ. ΟΡΕΣΤΙΚΟ (16:00 | ΔΑΚ ΚΟΖΑΝΗΣ | ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΣΑΛΑΜΠΑΣ – ΚΟΝΤΟΥ)

Κυριακή 16 Φεβρουαρίου

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ ΑΠ – Α.Π.Σ. Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (14:30 | ΔΑΚ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ | ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:  ΓΛΟΥΦΤΣΗΣ | ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ)

ΑΣ ΒΕΛΒΕΝΤΟΥ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟ 0-20 α.α.

 Η Βαθμολογία έως τώρα:

ΘΕΣΗΟΜΑΔΕΣΑΓΩΝΕΣΒΑΘΜΟΙ
1ΓΣΚ ΛΑΣΣΑΝΗΣ510
2ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛ.59
3ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ59
4ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ ΑΠΣ58
5Α.Π.Σ. Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΖ57
6ΠΑΟΚ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ ΚΑΣΤΟ56
7ΑΣ ΑΡΓ. ΟΡΕΣΤΙΚΟ54
8ΑΣ ΒΕΛΒΕΝΤΟΥ50

Δείτε το υπόλοιπο πρόγραμμα της αγωνιστικής για Β’ Ανδρών, Εφήβων, Κορασίδων και Παίδων ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ

Επιμέλεια: Χρήστος Ττσαρτσιανίδης | www.top-sport.gr 

Σχολιάστε

Η διευθυνση email σας ΔΕΝ θα δημοσιοποιηθεί(ενημερωθείτε για την πολιτική ανάρτησης σχολίων στο fouit.gr απο εδώ) *

*

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.