Αφιέρωμα: Οι Έλληνες Ολυμπιονίκες

~ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΕΣ~

1. Ιωάννης Ανδρέου (1896-Κολύμβηση-1.200μ. ελεύθερο)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
2. Νικόλαος Ανδριακόπουλος (1896-Γυμναστική-Αναρρίχηση επί κάλω)-ΧΡΥΣΟ
3. Χαρίλαος Βασιλάκος (1896-Στίβος-Μαραθώνιος)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
4. Σωτήριος Βερσής (1896-Στίβος-Δισκοβολία)-ΧΑΛΚΙΝΟ
(1896-Άρση βαρών με δύο χέρια-Βαρέα βάρη)-ΧΑΛΚΙΝΟ
5. Ιωάννης Γεωργιάδης (1896-Ξιφασκία-Σπάθη)-ΧΡΥΣΟ
6. Δημήτριος Γολέμης (1896-Στίβος-800μ.)-ΧΑΛΚΙΝΟ
7. Μιλτιάδης Γούσκος (1896-Στίβος-Σφαιροβολία)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
8. Ευάγγελος Δαμάσκος (1896-Στίβος-Άλμα επί κοντώ)-ΧΑΛΚΙΝΟ
9. Δημήτριος Δρίβας (1896-Κολύμβηση-100μ. ελεύθερο ναυτών)-ΧΑΛΚΙΝΟ
10. Εθνικός Γ.Σ. (1896-Γυμναστική-Δίζυγο ομαδικό)-ΧΑΛΚΙΝΟ
(Ιωάννης Χρυσάφης,Ιωάννης Μητρόπουλος,Δημήτριος Λούνδρας,Φίλιππος Καρβελάς)
11. Ιωάννης Θεοδωρόπουλος (1896-Στίβος-Άλμα επί κοντώ)-ΧΑΛΚΙΝΟ
12. Τηλέμαχος Καράκαλος (1896-Ξιφασκία-Σπάθη)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
13. Παντελής Καρασεβδάς (1896-Σκοποβολή-Καραμπίνα από 200μ.)-ΧΡΥΣΟ
14. Διονύσιος Κάσδαγλης (1896-Τένις-Απλό)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
(1896-Τένις-Διπλό)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
15. Γεώργιος Κωλέττης (1896-Ποδηλασία πίστας-Κούρσα 100χλμ.)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
16. Άρης Κωνσταντινίδης (1896-Ποδηλασία-Κούρσα 87χλμ. επί δημοσίας οδού)-ΧΡΥΣΟ
17. Σπύρος Λούης (1896-Στίβος-Μαραθώνιος)-ΧΡΥΣΟ
18. Ιωάννης Μαλοκίνης (1896-Κολύμβηση-100μ. ελεύθερο ναυτών)-ΧΡΥΣΟ
19. Ιωάννης Μητρόπουλος (1896-Γυμναστική-Κρίκοι)-ΧΡΥΣΟ
20. Νικόλαος Μωράκης (1896-Σκοποβολή-Στρατιωτικό πιστόλι από 25μ.)-ΧΑΛΚΙΝΟ
21. Αλέξανδρος Νικολόπουλος (1896-Άρση βαρών με ένα χέρι)-ΧΑΛΚΙΝΟ
22. Σταμάτης Νικολόπουλος (1896-Ποδηλασία πίστας-Κούρσα 333μ.)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
(1896-Ποδηλασία πίστας-Κούρσα 2χλμ.)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
23. Θωμάς Ξενάκης (1896-Γυμναστική-Αναρρίχηση επί κάλω)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
24. Γεώργιος Ορφανίδης (1896-Σκοποβολή-Καραμπίνα τριών στάσεων από 300μ.)-ΧΡΥΣΟ
(1896-Σκοποβολή-Αυτόματο πιστόλι από 25μ.)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
25. Πανελλήνιος Γ.Σ. (1896-Γυμναστική-Δίζυγο ομαδικό)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
(Σπύρος Αθανασόπουλος,Νικόλαος Ανδριακόπουλος,Πέτρος Περσάκης,Θωμάς Ξενάκης)
26. Γεώργιος Παπασιδέρης (1896-Στίβος-Σφαιροβολία)-ΧΑΛΚΙΝΟ
27. Γεώργιος Παρασκευόπουλος (1896-Ποδηλασία πίστας-Κούρσα 12 ωρών)-ΧΑΛΚΙΝΟ
28. Παναγιώτης Παρασκευόπουλος (1896-Στίβος-Δισκοβολία)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
29. Κωνσταντίνος Πασπάτης (1896-Τένις-Απλό)-ΧΑΛΚΙΝΟ
30. Παύλος Παυλίδης (1896-Σκοποβολή-Καραμπίνα από 200μ.)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
31. Αντώνιος Πεπανός (1896-Κολύμβηση-500μ. ελεύθερο)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
32. Ιωάννης Περσάκης (1896-Στίβος-Τριπλούν)-ΧΑΛΚΙΝΟ
33. Πέτρος Περσάκης (1896-Γυμναστική-Κρίκοι)-ΧΑΛΚΙΝΟ
34. Αριστόβουλος Πετμεζάς (1896-Γυμναστική-Μονόζυγο)-ΧΑΛΚΙΝΟ
35. Δημήτριος Πετροκόκκινος (1896-Τένις-Διπλό)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
36. Περικλής Πιερράκος-Μαυρομιχάλης (1896-Ξιφασκία-Ξίφος ασκήσεως)-ΧΑΛΚΙΝΟ
37. Λεωνίδας Πύργος (1896-Ξιφασκία-Ξίφος Μάστερς)-ΧΡΥΣΟ
38. Νικόλαος Τρικούπης (1896-Σκοποβολή-Καραμπίνα από 200μ.)-ΧΑΛΚΙΝΟ
39. Γεώργιος Τσίτας (1896-Ελληνορωμαϊκή πάλη-Βαρέα βάρη)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
40. Ιωάννης Φραγκούδης (1896-Σκοποβολή-Αυτόματο πιστόλι από 25μ.)-ΧΡΥΣΟ
(1896-Σκοποβολή-Καραμπίνα τριών στάσεων από 300μ.)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
(1896-Σκοποβολή-Ελεύθερο πιστόλι από 30μ.)-ΧΑΛΚΙΝΟ
41. Σπυρίδων Χασάπης (1896-Κολύμβηση-100μ. ελεύθερο ναυτών)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
42. Στέφανος Χριστόπουλος (1896-Ελληνορωμαϊκή πάλη-Βαρέα βάρη)-ΧΑΛΚΙΝΟ
43. Ευστάθιος Χωραφάς (1896-Κολύμβηση-100μ. ελεύθερο)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
(1896-Κολύμβηση-500μ. ελεύθερο)-ΧΑΛΚΙΝΟ
(1896-Κολύμβηση-1.200μ. ελεύθερο)-ΧΑΛΚΙΝΟ
44. Νικόλαος Γεωργαντάς (1904-Στίβος-Δισκοβολία)-ΧΑΛΚΙΝΟ
45. Περικλής Κακούσης (1904-Άρση βαρών με δύο χέρια-Βαρέα βάρη)-ΧΡΥΣΟ
46. Μιχαήλ Δώριζας (1908-Στίβος-Ελεύθερος ακοντισμός)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
47. Αναστάσιος Μεταξάς (1908-Σκοποβολή-Τυφέκιο κατά πήλινων στόχων)-ΧΑΛΚΙΝΟ
48. Κωνσταντίνος Τσικλητήρας (1908-Στίβος-Μήκος άνευ φοράς)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
(1908-Στίβος-Ύψος άνευ φοράς)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
(1912-Στίβος-Μήκος άνευ φοράς)-ΧΡΥΣΟ
(1912-Στίβος-Ύψος άνευ φοράς)-ΧΑΛΚΙΝΟ
49. Εθνική Ομάδα Σκοποβολής (1920-Σκοποβολή-Αυτόματο πιστόλι από 30μ.)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
(Αλέξανδρος Θεοφυλάκης, Ιωάννης Θεοφυλάκης, Γεώργιος Μωραϊτίνης,
Ιάσων Σαππάς, Αλέξανδρος Βρασιβανόπουλος)
50. Γιώργος Ρουμπάνης (1956-Στίβος-Άλμα επί κοντώ)-ΧΑΛΚΙΝΟ
51. Διάδοχος Κωνσταντίνος (1960-Ιστιοπλοϊα-Ντράγκον)-ΧΡΥΣΟ
(Οδυσσέας Εσκιτζόγλου, Γιώργος Ζαϊμης)
52. Πέτρος Γαλακτόπουλος (1968-Ελληνορωμαϊκή πάλη-70κ.)-ΧΑΛΚΙΝΟ
(1972-Ελληνορωμαϊκή πάλη-74κ.)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
53. Ηλίας Χατζηπαυλής (1972-Ιστιοπλοϊα-Φιν)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
54. Τάσος Μπουντούρης (1980-Ιστιοπλοϊα-Σόλινγκ)-ΧΑΛΚΙΝΟ
(Άρης Ραπανάκης, Τάσος Γαβρίλης)
55. Στέλιος Μυγιάκης (1980-Ελληνορωμαϊκή πάλη-62κ.)-ΧΡΥΣΟ
56. Γιώργος Χατζηιωαννίδης (1980-Ελευθέρα πάλη-62κ.)-ΧΑΛΚΙΝΟ
57. Δημήτρης Θανόπουλος (1984-Ελληνορωμαϊκή πάλη-82κ.)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
58. Μπάμπης Χολίδης (1984-Ελληνορωμαϊκή πάλη-57κ.)-ΧΑΛΚΙΝΟ
(1988-Ελληνορωμαϊκή πάλη-57κ.)-ΧΑΛΚΙΝΟ
59. Πύρρος Δήμας (1992-Άρση βαρών-82,5κ.)-ΧΡΥΣΟ
(1996-Άρση βαρών-83κ.)-ΧΡΥΣΟ
(2000-Άρση βαρών-85κ.)-ΧΡΥΣΟ
(2004-Άρση βαρών-85κ.)-ΧΑΛΚΙΝΟ
60. Βούλα Πατουλίδου (1992-Στίβος-100μ. εμπόδια)-ΧΡΥΣΟ
61. Νίκος Κακλαμανάκης (1996-Ιστιοπλοϊα-Μιστράλ)-ΧΡΥΣΟ
(2004-Ιστιοπλοϊα-Μιστράλ)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
62. Κάχι Καχιασβίλι (1996-Άρση βαρών-99κ.)-ΧΡΥΣΟ
(2000-Άρση βαρών-94κ.)-ΧΡΥΣΟ
63. Λεωνίδας Κόκκας (1996-Άρση βαρών-91κ.)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
64. Βαλέριος Λεωνίδης (1996-Άρση βαρών-64κ.)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
65. Ιωάννης Μελισσανίδης (1996-Γυμναστική-Ασκήσεις εδάφους)-ΧΡΥΣΟ
66. Νίκη Μπακογιάννη (1996-Στίβος-Ύψος)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
67. Λεωνίδας Σαμπάνης (1996-Άρση βαρών-59κ.)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
(2000-Άρση βαρών-62κ.)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
68. Κατερίνα Θάνου (2000-Στίβος-100μ.)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
69. Αμιράν Καρντάνοφ (2000-Ελευθέρα πάλη-54κ.)-ΧΑΛΚΙΝΟ
70. Αναστασία Κελεσίδου (2000-Στίβος-Δισκοβολία)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
(2004-Στίβος-Δισκοβολία)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
71. Κώστας Κεντέρης (2000-Στίβος-200μ.)-ΧΡΥΣΟ
72. Μιρέλα Μανιάνι (2000-Στίβος-Ακοντισμός)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
(2004-Στίβος-Ακοντισμός)-ΧΑΛΚΙΝΟ
73. Βίκτορας Μήτρου (2000-Άρση βαρών-77κ.)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
74. Μιχάλης Μουρούτσος (2000-Ταεκβοντό-58κ.)-ΧΡΥΣΟ
75. Δημοσθένης Ταμπάκος (2000-Γυμναστική-Κρίκοι)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
(2004-Γυμναστική-Κρίκοι)-ΧΡΥΣΟ
76. Ιωάννα Χατζηιωάννου (2000-Άρση βαρών-63κ.)-ΧΑΛΚΙΝΟ
77. Εθνική Ομάδα Ανσάμπλ (2000-Ρυθμική γυμναστική-Σύνθετο ομαδικό)-ΧΑΛΚΙΝΟ
(Ειρήνη Αϊνδιλή, Μαρία Γεωργάτου, Χαρά Καρυάμη,
Εύα Χριστοδούλου, Άννα Πολλάτου, Κλέλια Πανταζή)
78. Χρυσοπηγή Δεβετζή (2004-Στίβος-Τριπλούν)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
79. Ηλίας Ηλιάδης (2004-Τζούντο-81κ.)-ΧΡΥΣΟ
(2012-Τζούντο-90κ.)-ΧΑΛΚΙΝΟ
80. Αρτιόμ Κιουρεγκιάν (2004-Ελληνορωμαϊκή πάλη-55κ.)-ΧΑΛΚΙΝΟ
81. Σοφία Μπεκατώρου (2004-Ιστιοπλοϊα-470)-ΧΡΥΣΟ
(2008-Ιστιοπλοϊα-Ίνγκλινγκ)-ΧΑΛΚΙΝΟ
(Σοφία Παπαδοπούλου-Βιργινία Κραβαριώτη)
82. Θωμάς Μπίμης (2004-Καταδύσεις-Συγχρονισμένες από 3μ.)-ΧΡΥΣΟ
83. Έλλη Μυστακίδου (2004-Ταεκβοντό-67κ.)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
84. Αλέξανδρος Νικολαϊδης (2004-Ταεκβοντό-80κ.)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
(2008-Ταεκβοβτό-80κ.)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
85. Βασίλης Πολύμερος (2004-Κωπηλασία-Διπλό σκιφ ελ. βαρών)-ΧΑΛΚΙΝΟ
(2008-Κωπηλασία-Διπλό σκιφ ελ. βαρών)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
86. Νίκος Σκιαθίτης (2004-Κωπηλασία-Διπλό σκιφ ελ. βαρών)-ΧΑΛΚΙΝΟ
87. Νίκος Συρανίδης (2004-Καταδύσεις-Συγχρονισμένες από 3μ.)-ΧΡΥΣΟ
88. Αιμιλία Τσουλφά (2004-Ιστιοπλοϊα-470)-ΧΡΥΣΟ
89. Αθανασία Τσουμελέκα (2004-Στίβος-20χλμ. βάδην)-ΧΡΥΣΟ
90. Φανή Χαλκιά (2004-Στίβος-400μ. εμπόδια)-ΧΡΥΣΟ
91. Εθνική Γυναικών Υδατοσφαίρισης (2004-Υδατοσφαίριση)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
(Δήμητρα Ασιλιάν, Γεωργία Ελληνάκη, Ευτυχία Καραγιάννη,
Αγγελική Καραπατάκη, Σταυρούλα Κοζομπόλη, Γεωργία Λαρά,
Κυριακή Λιόση, Αντιόπη Μελιδώνη, Ανθή Μυλωνάκη, Αντωνία Μωραϊτη,
Ευαγγελία Μωραϊτίδου, Κατερίνα Οικονομοπούλου, Αντιγόνη Ρουμπέση)
92. Δημήτρης Μούγιος (2008-Κωπηλασία-Διπλό σκιφ ελ. βαρών)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
93. Χριστίνα Γιαζιτζίδου (2012-Κωπηλασία-Διπλό σκιφ ελ. βαρών)-ΧΑΛΚΙΝΟ
94. Αλεξάνδρα Τσιάβου (2012-Κωπηλασία-Διπλό σκιφ ελ. βαρών)-ΧΑΛΚΙΝΟ
95. Σπύρος Γιαννιώτης (2016-Κολύμβηση-Ανοιχτή θάλασσα 10χλμ.)-ΑΣΗΜΕΝΙΟ
96. Παύλος Καγιαλής (2016-Ιστιοπλοϊα-470)-ΧΑΛΚΙΝΟ
97. Άννα Κορακάκη (2016-Σκοποβολή-Σπορ πιστόλι από 25μ.)-ΧΡΥΣΟ
(2016-Σκοποβολή-Αεροβόλο πιστόλι από 10μ.)-ΧΑΛΚΙΝΟ
98. Παναγιώτης Μάντης (2016-Ιστιοπλοϊα-470)-ΧΑΛΚΙΝΟ
99. Λευτέρης Πετρούνιας (2016-Γυμναστική-Κρίκοι)-ΧΡΥΣΟ
100.Κατερίνα Στεφανίδη (2016-Στίβος-Άλμα επί κοντώ)-ΧΡΥΣΟ

* Μόρφω Δροσίδου (1992-Ταεκβοντό-70κ.)-3η θέση (ΩΣ ΑΘΛΗΜΑ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ)

** Στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζονται ως μετάλλια μια δεύτερη και δύο τρίτες θέσεις το 1896.

AΠΕ