Τόκιο 2020: Οι ελληνικές συμμετοχές της 14ης ημέρας 5/8

Σε στίβο, πάλη, ποδηλασία πίστας και μαραθώνια κολύμβηση επικεντρώνεται το ενδιαφέρον των ελληνικών συμμετοχών στην αυριανή (Πέμπτη, 05/08), 14η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.
Στον τελικό του επί κοντώ γυναικών (13:00) η Κατερίνα Στεφανίδη και η Νικόλ Κυριακοπούλου θα δώσουν τη «μάχη» τους για να μπορέσουν να μπουν στα μετάλλια, σε ακόμη μία μεγάλη διοργάνωση.
Στην ποδηλασία πίστας ξεκινάει τον δικό του τετραπλό αγώνα ο Χρήστος Βολικάκης (αγώνας σκρατς, ρυθμού, αποκλεισμού και πόντων) στοχεύοντας ψηλά, ενώ με μεγάλες βλέψεις «μπαίνει» στα 53κ. ελευθέρας γυναικών της πάλης και η Μαρία Πρεβολαράκη, ξεκινώντας από τους «16», κόντρα στην Λουίσα Ελίζαμπεθ Βαλβέρδε Μελάντρες από το Εκουαδόρ.
Τέλος, στη μαραθώνια κολύμβηση ο Άλκης Κυνηγάκης θα αρχίσει από τις 00:30 τη μεγάλη προσπάθειά του στα 10 χιλιόμετρα ανδρών, με στόχο ένα όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα.
ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ 14ης ΗΜΕΡΑΣ
ΠΕΜΠΤΗ 5 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
ΣΤΙΒΟΣ

-Επί κοντώ γυναικών: Τελικός (13:00): Κατερίνα Στεφανίδη, Νικόλ Κυριακοπούλου
ΜΑΡΑΘΩΝΙΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Διάρκεια αγώνα: 00:30 – 03:10
-10km ανδρών – Άλκης Κυνηγάκης
ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ
-Όμνιουμ ανδρών: Αγώνας Σκρατς (09:30): Χρήστος Βολικάκης
-Όμνιουμ ανδρών: Αγώνας ρυθμού (10:27): Χρήστος Βολικάκης
-Όμνιουμ ανδρών: Κούρσα αποκλεισμού (11:07): Χρήστος Βολικάκης
-Όμνιουμ ανδρών: Αγώνας πόντων (11:55): Χρήστος Βολικάκης
ΠΑΛΗ
-Ελευθέρα γυναικών 53 kg: Φάση των 16 (05:30): Μαρία Πρεβολαράκη εναντίον της Λουίσα Ελίζαμπεθ Βαλβέρδε Μελάντρες (Εκουαδόρ).
-Ελευθέρα γυναικών 53 kg: Προημιτελική φάση (06:30): Μαρία Πρεβολαράκη (αν προκριθεί)
-Ελευθέρα γυναικών 53 kg: Ημιτελικοί – Μαρία Πρεβολαράκη (αν προκριθεί)

ΟΙ ΜΕΤΑΔΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΡΤ
ΕΡΤ1
05:30 – 07:00 Μαρία Πρεβολαράκη – Ελευθέρα πάλη γυναικών κατ. 53kgr Φάση των 16
07:00-10:00 ΕΚΠΟΜΠΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ
10:00-10:30 ΖΑΠΙΝΓΚ (Ζ)
12:20-15:00 Μαρία Πρεβολαράκη – Ελευθέρα πάλη γυναικών κατ. 53kgr Προημιτελικοί
16:00-17:00 (Ε)
17:00-18:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΗΜΕΡΑΣ
19:00-21:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΕΚΠΟΜΠΗ (Ζ)ΕΡΤ 2
00:30-03:00 ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΝΕΡΟΥ 10ΧΛΜ ΑΝΔΡΩΝ (Ζ)
ΕΡΤ 2
00:30-03:00 Άλκης Κυνηγάκης ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ Open Water 10ΧΛΜ ΑΝΔΡΩΝ (Ζ)
03:00-06:00 ΣΤΙΒΟΣ 7Η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ζ)
06:00-06:30 ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ
09:00-09:30 Άλκης Κυνηγάκης ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ Open Water 10ΧΛΜ (Ε)
09:30-13:00 Βολικάκης Χρήστος ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ OMNIUM ΑΝΔΡΩΝ
(09:30 scratch – 10:27 tempo- 11:07 elimination – 11:55 Points)
13:00-15:45 ΣΤΙΒΟΣ 7Η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
23:30 – Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ ΒΑΔΗΝ 50χλμ (ο αγώνας συνεχίζεται ως τις 03:00 της 6ης Αυγούστου συνεχόμενη μετάδοση)