Κύπελλο ΕΠΣ : Καστοριά, Αστραπή και Παναργειακός στην ημιτελική φάση (αποτελέσματα)

Η Καστοριά 1980, η Αστραπή Μεσοποταμίας και ο Παναργειακός είναι οι τρεις ομάδες που σφράγισαν την συμμετοχή τους στην ημιτελική φάση κυπέλλου ΕΠΣ Καστοριάς, ενώ την 4άδα θα συμπληρώσει ο νικητής της αναμέτρησης  Γραμμοχώρια – Πολυκάρπη, η οποία θα διεξαχθεί αργότερα.
Συγκεκριμένα, η Καστοριά έβγαλε εξάσφαιρο και σε ρυθμό ρελαντί συνέτριψε 6-0 το Νταηλάκη, συνεχίζοντας την εντυπωσιακή της πορεία και στον θεσμό του Κυπέλλου.
Στην αναμέτρηση Βογατσικό-Αστραπή Μεσοποταμίας, οι αρκούδες αφού έχασαν πέναλτι στο 0-0 στο α’ ημίχρονο, στην επανάληψη δέχθηκαν τρία γκολ από την Αστραπή (0-3) κι έτσι οι κιτρινόμαυροι θα δώσουν το παρών  στην ημιτελική φάση του θεσμού.
Τέλος, η αναμέτρηση Παναργειακός- Γράμμος Μαυροχωρίου κρίθηκε στο 119΄της παράτασης (κανονικός αγώνας 0-0), λεπτό στο οποίο οι κοκκινόμαυροι πέτυχαν το μοναδικό γκολ της νίκης (1-0), εξασφαλίζοντας με δραματικό τρόπο την πρόκρισή τους στους 4 της διοργάνωσης.