Final Four Παίδων: Το Άργος Ορεστικό στον μικρό τελικό κόντρα στον ΑΣ Καστοριάς

Ο Αρίων Πτολεμαΐδας το δεύτερο εισιτήριο με τρίποντο του Λαμπρογιώτα στα τελευταία δευτερόλεπτα 57-54

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΑΛΑΜΠΑΝΗΣ

Πολύ καλό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο για την ομάδα της Πτολεμαΐδας καταφέρνοντας να προηγηθεί με 23-6 με πολύ καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Άργους βρήκε ρυθμό και λύσεις επιθετικά και κατάφερε να μειώσει στους 10 πόντους με το ημίχρονο να είναι στο 33-23.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και για τις δυο ομάδες με το σκορ να είναι 39-48 και όλα έδειχναν ένα ενδιαφέρον τέταρτο δεκάλεπτο. Όπως και έγινε με την ομάδα του Άργους να παίζει κατά διαστήματα καλύτερα και την ομάδα της Πτολεμαΐδας να μην αντιδρά έφεραν το παιχνίδι στο 54-54 λίγο πριν το τέλος. Εκεί με ένα μεγάλο σουτ τριών πόντων του Λαμπρογιώτα έκλεισαν το δεύτερο εισιτήριο του τελικού πανηγυρίζοντας το ανάλογα οι παίχτες του Αρίων.

Ξεχώρισαν οι Λαμπρογιώτας από την Πτολεμαΐδα και Ζούπας από το Άργος Ορεστικό.

Δεκάλεπτα: 6-23, 17-10 (ημ. 23-33), 16-15, 15-9 (τελ. 54-57)

Διαιτητές: Παπανικολάου / Ντίνγκο

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Κίτσιος): Λάμπης, Γρηγοριάδης, Μονοβασίλης, Σαρρής 12(1), Παγουνόπουλος 7, Ζούπας 13(3), Αλλιού 4, Μπόδας, Δήμου 13, Γκόλας 5(1), Τσαγγόπουλος.

ΑΠΣ ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ (Κυρατζής): Λαζακίδης Γ. 4, Λαμπρογιώτας Γ 23(1), Αλίου, Τσακιλτσίδης 2, Κόλλιας 6, Μανάβης 11, Ακριτίδης, Αθανασιάδης 7, Ρώσσιος 4, Μουρατίδης, Στογιάννης, Παρασχίδης.