Πρώτη η Αγγελική Παπαγεωργιάδου στον “4th Arta Night Run” (φωτο)

Σε μια από τις πιο αξιόλογες διοργανώσεις αγώνων δρόμου είχαμε τη χαρά να παραβρεθούμε το  Σαββατόβραδο: 4th Arta Night Run. Οι εκπλήξεις ήταν πολλές: οι δύο διαδρομές (4.800 m και 10.650 m) συνδύαζαν εικόνες μοναδικές μέσα στο αστικό αλλά και στο νυχτερινό φυσικό τοπίο, ενώ ταυτόχρονα ανακαλούνταν ιστορικές μνήμες, μια και η πόλη γιόρταζε την 141η επέτειο της απελευθέρωσής της (βασική “προεξοχή” της διαδρομής η εκκλησία των Αγίων Θεοδώρων, όπου στις 25 Ιουνίου 1881 ο λαός της Άρτας υποδέχθηκε τον λυτρωτή ελληνικό στρατό).
Ο αγώνας ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του νεαρού πρωταθλητή στις ορεινές αθλητικές δραστηριότητες Θεοφάνη- Ερμή Θεοχαρόπουλου, ο οποίος έχασε πριν από λίγους μήνες τη ζωή του στα Τζουμέρκα. Συγκλονιστικό ήταν το μήνυμα που απηύθυνε πριν την εκκίνηση η μητέρα του Ερμή, δείχνοντας μας πώς ο πόνος και η απώλεια μπορούν να μετουσιωθούν σε αγάπη και προσφορά. Η οικογένεια του Ερμή έχει επιδοθεί σε έναν σπουδαίο αγώνα για την ” Εναέρια Προστασία της Ζωής” και η ομάδα Theophanis Ermis Connecting Us στο FB διαρκώς μεγαλώνει.
Στον αγώνα συμμετείχαν αθλητές από όλη την Ελλάδα και όχι μόνο…
Στον αγώνα των 10.650 m η Αγγελική κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στη γενική γυναικών με μια εξαιρετική κούρσα.