Επέστρεψαν οι Χριστίνα Γιαζιτζίδου και Θανάσης Παγουνάδης από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βουνού (φωτο)

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βουνού έγινε στο Ελ Πάσο, στο νησί Λα Πάλμα, στα Κανάρια Νησιά της Ισπανίας εκεί όπου η χώρα μας είχε διπλή εκπροσώπηση.
Η αναβάθμιση των αγώνων δρόμου και βουνού σε παγκόσμιο επίπεδο μεγάλο και το ενδιαφέρον των αθλητών και αθλητριών για τις συγκεκριμένες διοργανώσεις.
Στους αγώνες μετείχε η ολυμπιονίκης της κωπηλασίας Χριστίνα Γιαζιτζίδου, που πλέον ασχολείται με τους αγώνες δρόμου και βουνού και ο Θανάσης Παγουνάδης.
Η Γιαζιτζίδου κατέλαβε την 21η θέση με 5 ώρες 08.10 και ο Παγουνάδης την 30η θέση με 4.33.13 σε μια διαδρομή υψηλών απαιτήσεων με πολλές υψομετρικές διαφορές.
Ο Θανάσης Παγουνάδης δήλωσε για τον αγώνα: “Κάποιες φορές Ένας τερματισμός έχει μεγαλύτερη αξία από μία θέση…
Ήταν μια κακή μέρα για εμένα και προσπάθησα πολύ μέσα μου να τερματίσω από το να εγκαταλείψω που ήταν η εύκολη λύση.
Συμμετοχή με την εθνική ομάδα ορεινού τρεξίματος, Ένας αγώνας που περίμενα από την αρχή της σεζόν.
Η θέληση και το πάθος παραμένουν τα ίδια για μεγαλύτερες επιδόσεις και επιτυχίες.”

Αναχώρησε η Εθνική Ομάδα Ορεινού Τρεξίματος για τα Κανάρια Νησιά – Την απαρτίζουν δύο Καστοριανοί!