H ποδοσφαιρική οικογένεια της Καστοριάς καλωσορίζει το νέο μέλος της ομάδας Rachid Balde και του εύχεται καλή επιτυχία, μέχρι το τέλος της σεζόν με υγεία και χωρίς τραυματισμούς.
Η διοίκηση της ομάδας, εκμεταλλευόμενη την πληροφορία ότι ο Balde είναι χωρίς ομάδα, κινήθηκε μεθοδικά και προχώρησε εδώ κι αρκετές μέρες στην επαφή με τον ποδοσφαιριστή, ο οποίος ήρθε στην Καστοριά, δοκιμάστηκε, αφήνοντας τις καλύτερες των εντυπώσεων και αποκτήθηκε. Μάλιστα ήταν κι ο τυχερός στην πίτα της α΄ ομάδας που κόπηκε το περασμένο Σάββατο, αφού έτυχε το φλουρί.
Ο Rachid Balde που η καταγωγή του είναι από την Γουινέα Μπισάου, αλλά έχει Πορτογαλικό διαβατήριο, έρχεται στην Καστοριά έχοντας σαν τελευταία ομάδα της Ζίμπρου Κισινάου, την σπουδαιότερη ομάδα της Μολδαβίας. Είναι γεννημένος στις 22/08/20002, έχει ύψος 1.74m και βάρος 69 Kgr και αγωνίζεται σε όλες τις θέσεις, στην μεσαία γραμμή, αφού χρησιμοποιεί εξίσου καλά και τα δυο του πόδια.
![](https://sentra.com.gr/wp-content/uploads/2023/02/328698848_554291990074820_3893360866523198435_n.jpg)
![](https://sentra.com.gr/wp-content/uploads/2023/02/323360112_755251552306514_24235674754817791_n.jpg)