Γίναμε κοινωνοί χθες μίας εξαιρετικής επιστημονικού επιπέδου διοργάνωσης του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καστοριάς σε συνεργασία με την Ερευνητική Ομάδα Ανασκαφής Δισπηλιού του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης , όπου σε μια κατάμεστη αίθουσα παρουσιάστηκαν τ’ αποτελέσματα των ερευνών στο Νεολιθικό Οικισμό του Δισπηλιού στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ERC EXPLO καθώς επίσης και των εκπαιδευτικών δράσεων που πραγματοποιεί η ομάδα του ΚΠΕ για το Περιβάλλον και την Αειφορία.
Κεντρικός Ομιλητής ο ομότιμος καθηγητής του ΑΠΘ , διευθυντής της ανασκαφής του Δισπηλιού και επιστημονικός υπεύθυνος του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Κωνσταντίνος Κωτσάκης , άξιος συνεχιστής του έργου του καθηγητή Χουρμουζιάδη και καθηλωτικός ομιλητής.
Συγχαρητήρια στην εκπαιδευτική ομάδα του ΚΠΕ για την άρτια διοργάνωση με έμπειρους καταρτισμένους επιστήμονες και σε όλους τους ομιλητές .
Αδημονούμε για τ αποτελέσματα της έρευνας!
Ειρήνη Γεωργοσοπούλου-Μισκία
![](https://fouit.gr/wp-content/uploads/2023/05/350267806_1164535974941539_2623026561043767348_n.jpg)
![](https://fouit.gr/wp-content/uploads/2023/05/7854102.jpg)
![](https://fouit.gr/wp-content/uploads/2023/05/57845-c.jpg)
![](https://fouit.gr/wp-content/uploads/2023/05/350252401_249175834361703_5763877480143594076_n.jpg)
![](https://fouit.gr/wp-content/uploads/2023/05/350244389_183179491357845_7640253483277632901_n.jpg)
![](https://fouit.gr/wp-content/uploads/2023/05/347231204_104314322684106_8994101994178517146_n.jpg)
![](https://fouit.gr/wp-content/uploads/2023/05/350145053_106281095807443_7331931312816701728_n.jpg)
![](https://fouit.gr/wp-content/uploads/2023/05/350111273_1307203070142746_2302821928198807418_n.jpg)
![](https://fouit.gr/wp-content/uploads/2023/05/347231537_923066292254058_7740915523738926872_n.jpg)
![](https://fouit.gr/wp-content/uploads/2023/05/350128732_633382751725266_8039685207745913938_n.jpg)
![](https://fouit.gr/wp-content/uploads/2023/05/350241724_784421289764202_6669078401428421002_n.jpg)
![](https://fouit.gr/wp-content/uploads/2023/05/350299865_1041744140541565_2763694699073905329_n.jpg)
![](https://fouit.gr/wp-content/uploads/2023/05/350293711_499498335655894_8085146287714719042_n.jpg)
![](https://fouit.gr/wp-content/uploads/2023/05/349305119_1255114475123096_5575294104467701711_n.jpg)
![](https://fouit.gr/wp-content/uploads/2023/05/350459510_1320664752191941_2332714387905943956_n.jpg)
![](https://fouit.gr/wp-content/uploads/2023/05/349849670_215544264603854_5114249528050094526_n.jpg)
![](https://fouit.gr/wp-content/uploads/2023/05/349494836_247973034492119_7879561624629570679_n.jpg)