ΑθλητικάΚαστοριά

Ελλάδα – Ουκρανία 2-1: Πρώτο τρίποντο στο Nations League γυναικών με ανατροπή – Ξέφρενοι πανηγυρισμοί στα αποδυτήρια (βίντεο)

Η Εθνική Ελλάδας γυναικών επικράτησε 2-1 της Ουκρανίας με ανατροπή και πήρε το πρώτο της τρίποντο στο Women’s Nations League

ΚΩΣΤΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΑΚΗΣ

Η Εθνική Ελλάδας πήρε μία σημαντική νίκη για την 3η αγωνιστική του Women’s Nations League. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε 2-1 της Ουκρανίας στο Γεντί Κουλέ και πήρε το πρώτο τρίποντο στον όμιλο. Έτσι, η Ελλάδα ανέβηκε στην 3η θέση.

Οι φιλοξενούμενες άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με την Καλίνινα από κοντά, έπειτα από αδράνεια της ελληνικής άμυνας. Η Εθνική ανέβασε στροφές και κατάφερε να ισοφαρίσει πριν από το τέλος του πρώτου μέρους.

Η Ελένη Μάρκου πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα στο 37′. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 72ο λεπτό χάρη στο γκολ της Αναστασίας Σπυριδωνίδου. Η Ελλάδα μέχρι το φινάλε κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα.

• ΕΛΛΑΔΑ: Νάση, Πατερνά, Παλαμά, Σιδηρά, Μήτκου, Κακαμπούκη, Μάρκου, Σαρρή, Κογκούλη, Γιαννακά, Σπυριδωνίδου
  • ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Σαμσόν, Κόρσουν, Απαστσένκο, Σμάτκο, Ντέρκας, Χίριν, Παντσουλάια, Πέτρικ, Κόζλοβα, Καλίνινα, Οβντίγτσουκ