ΑθλητικάΕκδηλώσειςΚαστοριά

Γ’ Εθνική: Τη Θύελλα Κατσικά υποδέχεται αύριο η Καστοριά

Έμεινε όρθια η Καστοριά στην Άρτα αποσπώντας λευκή ισοπαλία από την τοπική Αναγέννηση, μετά από ένα ωραίο κι ανοιχτό παιχνίδι. Οι παίκτες της μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησαν, δείχνοντας τις επιθετικές τους αρετές, να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους. Αλλά δεν τα κατάφεραν και σταδιακά δέχθηκαν πίεση, στην οποία αντεπεξήλθαν. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν κι έκλεισαν τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους, όμως όσο περνούσε η ώρα και δεν ερχόταν το γκολ, άρχισαν να παίζουν ανορθόδοξα, με αποτέλεσμα να παραχωρήσουν την ισοπαλία. Έτσι μπήκε τέλος σε ένα σερί τριών συνεχόμενων ηττών. Ωστόσο παρέμεινε μακριά από τη νίκη για πέμπτο συνεχόμενο ματς, στην 14η θέση και στο -9 από την 11η που οδηγεί στα μπαράζ. Εντός έδρας δεν έχει νίκη στα τελευταία 6 (0-1-5).
Θύελλα Κατσικάς: Γνώρισε οδυνηρή εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Ζάκυνθο μέσα στο σπίτι της και μάλιστα με ανατροπή. Στο πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό και αν και απειλήθηκε κατάφερε να προηγηθεί με 2-0. Στο 13΄ ο Κωσταμένας εκμεταλλεύτηκε λάθος των φιλοξενουμένων, έκανε τη σέντρα και ο Παππάς με προβολή άνοιξε το σκορ και στο 36΄ ο Κωσταμένας μπήκε στην περιοχή σούταρε με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Στην επανάληψη… όλα άλλαξαν! Στο 65΄ ήρθε η μείωση του σκορ και οχτώ λεπτά αργότερα η ισοφάριση. Έχασε πλήρως την ηρεμία της, έψαξε τη νίκη και στο 90′ σε αντεπίθεση δέχθηκε και τρίτο τέρμα, οπότε έχασε και τον πόντο. Έτσι μπήκε ένα φρένο σε ένα αήττητο σερί πέντε αγώνων, στην 13η θέση και στο -4 από την 11η που οδηγεί στα μπαράζ. Εκτός έδρας έχει δύο νίκες στα τελευταία έξι, αλλά στα χαρτιά με Φήκη και Μαγνησιακό.