Women’s Euro 2025: Ελλάδα – Μαυροβούνιο 2-2 – Ένα γκολ της Ελένης Μάρκου για την Εθνική μας (βίντεο)

“Έμφραγμα” στο 94′ για τα κορίτσια της Εθνικής στο Γεντί Κουλέ

Με πέναλτι που αμφισβητήθηκε στο 94′, το Μαυροβούνιο, πήρε την μπουκιά απο το στόμα απο τα κορίτσια της Εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου γυναικών που έφτασε μια ανάσα απο το 3Χ3, αλλά ισοφαρίστηκε στο φινάλε του αγώνα στο Γεντί Κουλέ, για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου της 3ης κατηγορίας των προκριματικών του Women’s Euro 2025.

Στην επίμαχη φάση του πέναλτι, στο 94′ το Μαυροβούνιο κέρδισε πέναλτι, σε ανατροπή της Κουτς από τη Μάρκου, μια απόφαση ωστόσο αμφισβητούμενη, ενώ στην αρχή της φάσης φάνηκε να υπάρχει οφσάιντ.

Το εκτέλεσε εύστοχα η Μπουλάτοβιτς για το τελικό 2-2.

Στο 97′ σε κεφαλιά της Γκάτσου, παίκτρια του Μαυροβουνίου έδιωξε πάνω απο τη γραμμή και το 2-2, έμεινε μέχρι το τέλος.

Άδικη ισοπαλία για την Εθνική, που ήταν καλύτερη και άξιζε τη νίκη

Στο 3ο λεπτό, το Μαυροβούνιο προηγήθηκε 0-1 με την Κουτς που πλάσαρε εύστοχα από κοντά τη Γιαννακούλη μετά από ασίστ της Τζόκοβιτς.

Η Ελλάδα όμως βρήκε άμεσα απάντηση. Στο 11’ η Κόγγουλη σούταρε, η Κρστοβιτς απέκρουσε και στη συνέχεια η Ελένη Μάρκου με κοντινό πλασέ έκανε το 1-1.

Τρία λεπτά αργότερα μάλιστα, η σκόρερ του ελληνικού γκολ είχε σουτ στο κάθετο δοκάρι.

Και στο 49’ η Σαρρή σέντραρε από αριστερά και η Αναστασία Σπυριδωνίδου με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Στο βίντεο όλος ο αγώνας. Το γκολ της Μάρκου μετά από φάση διαρκείας στο 10′ του αγώνα (ή στο 20′ του βίντεο) και τρία λεπτά αργότερα το δοκάρι της.