Ο οικοτέχνης Γεώργιος Ερυθρόπουλος μιλάει στην εκμπομπή για την παρασκευή αλεύρων
Ο κ.Γιώργος Ερυθρόπουλος είναι τρίτης γενιάς μυλωνάς, στο νερόμυλο που κληρονόμησε από τον παππού και τον πατέρα του και ο οποίος λειτουργεί σχεδόν εδώ και έναν αιώνα.
Ο νερόμυλος βρίσκεται στο Νεοχώρι Αριδαίας και συνεχίζει να λειτουργεί και να παράγει προϊόντα. Μια δουλειά δύσκολη μεν, αλλά τα προϊόντα όντας χειροποίητα αποκτούν και άλλη ποιότητα.
![Νερόμυλος στο Νεοχώρι Αριδαίας παράγει άλευρα σχεδόν έναν αιώνα](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2024/07/Screenshot_7-4.jpg)
«Βγάζουμε καλαμποκάλευρο, αλεύρι ολικής άλεσης, πλιγούρι, όλα χειροποίητα, όπως έκαναν οι παλιοί. Πάω και στη λαϊκή και προωθώ τα δικά μου προϊόντα. Είναι όλα με το χέρι. Η πρώτη ύλη είναι δική μου, το σιτάρι το κάνω τρία προϊόντα», όπως είπε ο κ.Ερυθρόπουλος και εξήγησε την διαδικασία που ακολουθεί στο νερόμυλο, ενώ παράλληλα με τα άλευρα παράγει και πάπρικα.