ΑθλητικάΚαστοριάΠαλαιά Καστοριά

Σαν σήμερα το 2007: Ο Κώστας Γουγούσης νικητής στον “1ο Αγώνα Υγείας Καστοριάς” (φωτογραφίες)

Με μεγάλη οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία διεξήχθη την Κυριακή 11/11/2007  την ημέρα του εορτασμού της απελευθέρωσης της πόλης της Καστοριάς από τον Τουρκικό Ζυγό, ο 1ος Αγώνας Υγείας Καστοριάς απόστασης 10.400μ. Οι συμμετέχοντες αθλητές ήταν πάνω από 50 κάτι που θεωρείται ικανοποιητικό για την πρώτη αυτή διοργάνωση του αγώνα, καθώς εκτός του απαγορευτικού της ώρας, οι αθλητές φοβήθηκαν και τον ιδιαίτερα παγωμένο καιρό της Καστοριάς που όμως έφτιαξε το απόγευμα μετά το τσουχτερό κρύο των προηγούμενων ημερών.

Στον αγωνιστικό τομέα ξεχώρισαν από την αρχή ο Κώστας Γουγούσης παλιός μαραθωνοδρόμος και 1ος Πανελληνιονίκης στο Μαραθώνιο της κλασσικής διαδρομής του 2004 από την Κορησό Καστοριάς ακολουθούμενος από την πολυνίκη του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Μαραθωνίου και 3η φέτος Ελληνίδα στην κλασσική διαδρομή Γεωργία Αμπατζίδου. Στην 3η θέση πιο πίσω ξεχώρισε επίσης από την αρχή ο Κωνσταντινίδης Κοσμάς του Απόλλωνα Καλαμαριάς ενώ ακολουθούνταν από τον Αντώνη Κουκουτέγο του Ο.Μ. Γιαννιτσών και τον Κώστα Μανώλα από τον Αίολο Μακεδονίας. Η κατάταξη δεν άλλαξε μέχρι το τέλος στις 3 πρώτες θέσεις ενώ στην 4η ο Μανώλας κατάφερε στα 3 τελευταία χιλιόμετρα να προσπεράσει τον Αντώνη Κουκουτέγο που ήταν φανερά καταπονημένος από τους συνεχείς του αγώνες το φετινό φθινόπωρο σε Όλυμπο, Οίτη, Γιαννιτσά, Παρανέστη, Κοζάνη, Κλασσική!! Στην 6η θέση τερμάτισε ο συμπατριώτης του από τη Βέροια Παναγιωτίδης Δημήτρης.

Δυο 14χρονοι όμως έκλεψαν την παράσταση. Ο νεαρός Ουρούτου Γιουλάν που τερμάτισε στην 9η θέση της γενικής με 44:27 ενώ στις γυναίκες όπου είχαμε 9 συνολικά συμμετοχές την έκπληξη έκανε η 14χρονη αθλήτρια του Φιλαθλητικού Κοζάνης Νίτσα Ζωή που τερμάτισε στη 2η θέση των γυναικών και στην 18η συνολικά θέση της γενικής κατάταξης με 47:32.

Ζιάρας Κώστας από την Καστοριά για το RunningNews.gr

Να σημειωθεί ότι ο Κώστας Γουγούσης ήταν νικητής και την επόμενη χρονιά στον 2ο Αγώνα Υγείας που διεξήχθη στην Καστοριά με καλύτερες αυτή τη φορά καιρικές συνθήκες.