ΑθλητικάΚαστοριάΚοζάνη

Διπλό πρόκρισης η Μικτή Κ-16 της ΕΠΣ Καστοριάς 2-4 στην Κοζάνη (σειρά φωτογραφιών)

Τεράστια νίκη βαθμολογικής σημασίας πέτυχε η Μικτή Κ-16 “ΙRIS Catering” ΕΠΣ Καστοριάς, επικρατώντας στην Κοζάνη της αντίστοιχης ομάδας με σκορ 2-4.

Με το ματς που ήταν στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής (ουσιαστικά 3ης) του 3ου ομίλου Πανελληνίου πρωταθλήματος προεπιλογής εθνικών ομάδων, ολοκληρώθηκε ο α’ γύρος, στον οποίο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, έδωσε τρία ματς εκτός έδρας με απολογισμό 2 νίκες και 1 ήττα.

Το σημερινό ματς κόντρα στην Κοζάνη ήταν κομβικής σημασίας και για τις δύο ομάδες, ενώ με τη νίκη της αυτή η ΕΠΣ Καστοριάς, έκανε αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της 1ης και προνομιούχου θέσης για την πρόκριση στην επόμενη φάση, καθώς απέχει 1 β. από την πρωτοπόρο Πέλλα, ενώ στον β’ γύρο έχει να δώσει και τα τρία ματς εντός έδρας, σε αντίθεση με τους Εδεσσαίους που έχουν 2 εκτός και 1 εντός.

Στη σημερινή αναμέτρηση κόντρα στην Κοζάνη, οι ποδοσφαιριστές της Καστοριάς αντιλαμβανόμενοι την κρισιμότητα του αγώνα, μπήκαν με δύναμη και αποφασιστικότητα, δείχνοντας από νωρίς τις προθέσεις τους.

Έτσι, δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση του α’ ημιώρου (28΄), ο Χριστόπουλος έβαλε την Καστοριά στη θέση του… οδηγού (0-1).

Η ανωτερότητα και η πίεση της Καστοριάς συνεχίστηκε και έτσι δέκα λεπτά αργότερα (38’), ο Σταμούλης με κεφαλιά πέτυχε το 0-2.

Δύο λεπτά πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου (43’), ο Έξαρχος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, διαμόρφωσε το 0-3, βάζοντας τις βάσεις για την μεγάλη νίκη.

Στην επανάληψη, η ομάδα της Καστοριάς κατέβασε ταχύτητα, δίνοντας την ευκαιρία στον Φαρμάκη να μειώσει σε 1-3 στο 55’.

Ωστόσο, δέκα λεπτά αργότερα (65’), ο Κωνσταντινίδης με σουτ, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-4.

Το τελικό 2-4 διαμορφώθηκε στο 90’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Οικονόμου.

Οι συνθέσεις :

ΕΠΣ Κοζάνης (Παρασκευάς- Τσέπουρας): Ρουμπούλης,  Κουτσοσίμος (77′ Μπαλτζής),  Μακρίδης,  Χαραλαμπίδης Αθ., Χαραλαμπίδης Δ., Καραγιορδανίδης 75′ Καρακίτσιος),  Σίσκος (40′ Παπανικόπουλος),  Λίτσιος,  Λαζαριώτης (40′ Παππάς),  Οικονόμου,  Φαρμάκης.

ΕΠΣ Καστοριάς (Ευαγγελίδης-Βελλίδης): Γκόλιας,  Σαχινίδης (58′ Νικολαΐδης),  Σαλτσογλίδης, Χριστόπουλος, Κωνσταντινίδης (77′ Ποστεκίδης) Παπουτσίδης,  Έξαρχος,  Λαζαρίδης,  Νανάς (77′ Αλλούσι),  Σταμούλης (77′ Τσακλίδης), Κυριακίδης (65′ Μούτσκα).

Βαριά ήττα η Κ-14

Εκ διαμέτρου αντίθετη με την Κ-16 είναι η πορεία της Κ-14 στο πρωτάθλημα, καθώς, σε τρία ματς μετράει ισάριθμες ήττες.

Στη σημερινή αναμέτρηση κόντρα στην πρωτοπόρο Κοζάνη, γνώρισε την μεγαλύτερη σε έκταση σκορ ήττα 6-0

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του  αγώνα, υποχρεώνοντας την ομάδα της Καστοριάς σε παθητικό ρόλο.

Τα γκολ των νικητών σημείωσαν οι : 30’ο Μαντζόπουλος,  42′ Κούτσικας, 51’ Καραμπατζάκης , 62′, 70’, 80’ Τσιανάκας.

ΕΠΣ Κοζάνης Κ14 ( Παρασκευάς Γ. Τσέπουρας Γ) Τσιρανίδης, Σιδηρόπουλος, Κούτσικας, Καραμπατζάκης, Αληχανίδης, Σταμόπουλος (41′ Σαμαράς), Μαντζόπουλος (63′ Πατρασκάκης), Καρυπίδης (Λαζαριώτης), Βαρδάκας (41′ Τσιανάκας), Χατζής, Συράκος (63′ Σίσκος).

ΕΠΣ Καστοριάς Κ14 (Ευαγγελίδης – Βελλίδης)  Παναγιωτίδης, Σαλτσογλίδης, Μαντζούρας Αθ, Μαντζούρας Αν (46′ Χαιριστανίδης), Φαρσαλιώτης (41′ Κανάτσιος), Κουτσομίχας, Λεβεντόπουλος (60′ Λαζαρίδης), Σπυρόπουλος, Μαντζιάρης (53′ Μπότσαρης), Φιλιάδης, Κυριάκου (46′ Νόττας).