Ο ΣΧΟΚ για τον πανελληνιονίκη και κυπελλούχο Ιωάννη Πρώιο (βίντεο)

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο αθλητής του ΣΧΟΚ και μέλος της Εθνικής Ομάδας Ιωάννης Πρώιος, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που έγινε στον Παρνασσό από 26 έως 29 Μαρτίου. Ο αθλητής μας κατέκτησε 2 χρυσά μετάλλια και αναδείχθηκε 1ος πανελληνιονίκης και στα 2 αγωνίσματα, της τεχνικής κατάβασης και της γιγαντιαίος τεχνικής κατάβασης. Την 3η μέρα του πρωταθλήματος κατέκτησε την 2η θέση στον αγώνα κυπέλου και διεθνή αγώνα τεχνικήςκατάβασης, με μόλις 1,8 δευτερόλεπτα διαφορά στον συνολικό χρόνο των 2 διαδρομών από τον κορυφαίο Έλληνα αθλητή Αλέξανδρο Γκιννή.
Με τις επιδόσεις αυτές ανακηρύχθηκε και κυπελλούχος Ελλάδος 2024 στη συνολική βαθμολογία Κυπέλλου.
Παράλληλα και καθώς στους αγώνες υπήρχε έντονος ανταγωνισμός με συμμετοχή αθλητών εθνικών ομάδων από Ιταλία, Σουηδία, Αυστραλία, Βουλγαρία κ.λ.π. βελτίωσε σημαντικά τη βαθμολογία του στη διεθνή κατάταξη, καταφέρνοντας σε κάποιες διαδρομές των αγωνισμάτων ακόμα και να προηγείται αθλητών παγκοσμίου επιπέδου.

fouit.gr: Δις Πρωταθλητής Ελλάδος ο Γιάννης Πρώιος