ΑθλητικάΆργος ΟρεστικόΚαστοριάΠαλαιά Καστοριά

Η αναμνηστική κούπα της Καστοριάς στα χέρια του Μανιού Τσακάλη

Συνεχίζοντας το ταξίδι της η αναμνηστική κούπα της Καστοριάς έφτασε και στα χέρια του Μανιού Τσακάλη, δια χειρός του κ. Στράτου Μορφίδη, που έχει προσφερθεί να βοηθήσει την διοίκηση της Καστοριάς στην υλοποίηση της απόφασης που έχει πάρει, έτσι, ώστε η αναμνηστική κούπα της Καστοριάς να φτάσει στους δικαιούχους της.
Ό Δαμιανός ( Μανιός) Τσακάλης ήρθε στην Καστοριά, με μεταγραφή από τον Παναργειακό το καλοκαίρι τού 1965 και αγωνίστηκε στην ομάδα μας, μέχρι και την αγωνιστική περίοδο 1968-1969. Επιπλέον είχε και πέντε (5) συμμετοχές στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ τού 1968.
Οι περίοδοι των συμμετοχών του ήταν τέσσερις (4), το σύνολο των συμμετοχών του ενενήντα (90), ενώ τα γκολ που πέτυχε ήταν δεκαεπτά (17).
Η πρώτη του εμφάνιση με τα χρώματα τής Καστοριάς ήταν στις 21 Νοεμβρίου 1965, στον εκτός έδρας αγώνα τής Καστοριάς με τον Άρη Πτολεμαΐδας 0-1.
Η τελευταία του εμφάνιση ήταν στις 24 Νοεμβρίου τού 1968, στον εντός έδρας αγώνα τής Καστοριάς με τον Μακεδονικό όπου οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν με 0-1.
Στις 3 Μαρτίου 1966 πέτυχε τα δύο (2) πρώτα του γκολ με τα χρώματα τής Καστοριάς με αντίπαλο τον Άρη Πτολεμαΐδας.